Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Policjanci odizolowali sprawców przemocy w rodzinie

Do policyjnego aresztu trafiło dwóch sprawców przemocy domowej. 33- letni mieszkaniec miasta pod wpływem alkoholu znęcał się nad swoją matką. 49- latek, również pijany, przystawiał swojemu bratu nóż do gardła i groził śmiercią. Obaj usłyszą dziś zarzuty. Policjanci będą również wnioskować o ich tymczasowe aresztowanie.

Do jednych z podstawowych zadań Policji należy ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców. Dlatego funkcjonariusze mają obowiązek interweniowania na zgłoszenia tzw. kłótni domowych, a w przypadkach gdy stwierdzą, że wystąpiła przemoc w rodzinie i jej członkowie obawiają się sprawcy, policjanci są zobowiązani do izolowania awanturników. Tak było i tym razem.

Około godz. 16:00 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał informację, że w jednym z mieszkań na olsztyńskich Dajtkach doszło do awantury domowej. 49- latek znajdując się pod wpływem alkoholu wszczął awanturę podczas której przystawił swojemu bratu nóż kuchenny do szyi i groził mu śmiercią. Mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów.Jak okazuje się, nie była to pierwsza sytuacja, gdy mężczyzna przejawiał agresję wobec członków rodziny. Dopiero podczas tej interwencji pokrzywdzeni zdecydowali się o tym powiedzieć. Jak ustalili funkcjonariusze, zatrzymany od blisko 2 lat znęcał się fizycznie i psychicznie nad bratem oraz swoją matką. Wyzywał, wszczynał awantury, groził użyciem przemocy. 49- latek trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty. Policjanci wnioskować będą o jego tymczasowe aresztowanie.

Kilka godzin później funkcjonariusze interweniowali na ul. Warszawskiej. Tam 33- latek pod wpływem alkoholu dobijał się do drzwi mieszkania niepokojąc swoją matkę. Był agresywny i wyzywał ją. Jak okazało się, to nie pierwszy raz gdy wszczynał awanturę. Od kilku miesięcy nęka i poniża pokrzywdzoną. Policjanci odizolowali go od kobiety i osadzili w policyjnej celi. Mężczyzna czeka na przedstawienie mu zarzutów.

Przemoc domowa

We wszystkich rzypadkach, w których dochodzi do przemocy domowej  policjanci inicjują procedurę Niebieskiej Karty.

Policjanci apelują , aby nikt nie pozostawał obojętny na widok przemocy. Reagujmy! Tak jak w opisanych przypadkach wystarczy telefon, aby zainterweniowali funkcjonariusze, izolując agresora. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Policjanci sprawdzą każdy taki otrzymany sygnał.

W chwili stwierdzenia bądź nawet przypuszczenia, że w danej rodzinie może występować przemoc, Niebieską Kartę może założyć kurator, pracownik socjalny, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia, jak również policjant. Co ważne, odbywa się to bez zgody którejkolwiek ze stron. Gdy do oficera dyżurnego policji dzwoni osoba z prośba o interwencję domową, np. bo żona się awanturuje lub mąż codziennie przychodzi pijany i nie daje pieniędzy na życie, to w większości przypadków funkcjonariusze zakładają Niebieską Kartę.

Wszczęcie tej procedury „Niebieskiej Karty” przez przedstawiciela jednego z pięciu uprawnionych z mocy ustawy do tego podmiotów uruchamia machinę, jaką jest Zespół Interdyscyplinarny i Grupa Robocza. W skład ich wchodzą przedstawiciele policji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. To oni ustalają termin spotkania na który zapraszają ofiarę przemocy. Po dokonaniu oceny sytuacji w rodzinie i w obecności tej osoby wypełniany jest formularz Niebieska Karta C.

Niestawiennictwo ofiary przemocy na spotkaniu grupy nie wstrzymuje prac grupy lub zespołu. Następnie ustalane jest kolejne spotkanie grupy, na które zapraszana jest osoba wobec, której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie. W obecności tej osoby wypełniany jest formularz Niebieska Karta D.

Jeżeli ofiarą przemocy w rodzinie jest dziecko, działania z jego udziałem powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa. Na spotkania zespołu lub grupy dziecko nie jest zapraszane. O sytuacji małoletnich ofiar przemocy zostaje poinformowany sąd rodzinny.

Zakończenie procedury możliwe jest jedynie w przypadku ustania przemocy w rodzinie, po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy albo rozstrzygnięciu o braku zasadności podejmowania działań.

Przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych.

Oprócz tymczasowego aresztowania, które stosowane jest coraz częściej przez sądy, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.

Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Wejdz w poniższy link!

http://olsztyn.policja.gov.pl/o02/policja-radzi/przemoc-w-rodzinie/29906,Przemoc-w-rodzinie.html

Znajdziesz tam m. in. porady, numery telefonów, wykaz placówek pomocowych ofiar przemocy w rodzinie i niezbędne druki dokumentów.

Pamiętaj! Sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej!

Powrót na górę strony