Olsztyn: Spotkanie z młodzieżą na temat zagrożeń w Internecie
Przedstawicielka Wydziału Prewencji poprowadziła zajęcia z młodzieżą z zakresu cyberprzemocy. Wyjaśniła, jak ustrzec się przed tym zjawiskiem, gdzie szukać pomocy i jakie konsekwencje prawne przewidziane są dla sprawców wirtualnej przemocy. Zajęcia odbyły się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie.
Kadra Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie zorganizowała dla swoich podopiecznych spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, do udziału w którym w roli prelegentki zaproszona została przedstawicielka Wydziału Prewencji olsztyńskiej Komendy, p. Lidia Cynt.
Podczas spotkania młodzież poznała podstawowe zagrożenia, jakie czyhają w Internecie, na które narażone są zarówno dzieci, jak i dorośli. Omówione zostały szkodliwe treści, pojawiające się na stronach internetowych, zachowania, które wyrządzają szkodę innym użytkownikom Sieci (cyberprzestępczość, hejt, cyberprzemoc) i niebezpieczne kontakty zawierane w wirtualnym świecie. Przedstawicielka Policji przestrzegła również przed ryzykiem utraty danych osobowych i prywatności, gdy zbyt lekkomyślnie udostępniamy informacje na swój temat i publikujemy zdjęcia, nie zastanawiając się, jakie informacje o nas one zawierają. Młodzież poznała przykłady spraw policyjnych, w których sprawcy wykorzystali naiwność internautów i dokonali na ich szkodę oszustwa, wyłudzili pieniądze, czy też posłużyli się ich danymi osobowymi. Prowadząca uświadomiła ponadto młodzież, jak łatwo jest przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie samemu stać się sprawcą wirtualnej przemocy.
Spotkanie było również okazją, by wyjaśnić uczestnikom, w jaki sposób prawo chroni ofiary cyberprzestępczości i jakie kary przewiduje dla osób, które dopuszczają się zachowań przestępczych przy użyciu komputerów, telefonów komórkowych, Internetu.
Przedstawicielka Policji apelowała, by świadkowie cyberprzemocy nie byli biernymi obserwatorami, by potrafili pomóc ofierze, która najczęściej nie wie, jak się zachować i gdzie szukać wsparcia.
W roku szkolnym 2017/2018 spotkania z zakresu cyberprzemocy prowadzone przez przedstawicielkę Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie odbyły się już w Zespole Szkół Samochodowych w Olsztynie i IV Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie.
LC