Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: W piątek rozpoczną się działania „Znicz 2014”. Policjanci ostrzegają

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. To czas odwiedzin grobów naszych najbliższych. Kierowcy powinni się przygotować na wzmożony ruch na drogach oraz systematyczne kontrole drogowe. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i ostrzegają przed kieszonkowcami. Pośpiech, roztargnienie, uśpiona czujność i wzmożony ruch w środkach komunikacji miejskiej oraz okolicach cmentarzy są powodem tego, że większość ludzi zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Policyjne działania „ZNICZ 2014” w naszym regionie rozpoczną się 31 października br. i trwać będą do 3 listopada br.

Patrole ruchu drogowego  Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie będą czuwać nad bezpieczeństwem w okolicach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii oraz ciągach komunikacyjnych o natężonym ruchu. Policjanci jak co roku apelują do kierowców o wzajemną wyrozumiałość, cierpliwość.

Funkcjonariusze zapowiadają surowe i bezwzględne kary dla sprawców wykroczeń drogowych oraz kierowców niestosujących się do znaków drogowych i poleceń policjanta. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów oraz bezpieczeństwo przewozu pasażerów. Podczas akcji prowadzone będą systematyczne kontrole prędkości oraz kontrole stanu trzeźwości kierujących.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na ten okres.

Wielu z nas wyruszy w podróż, aby w Święto Zmarłych odwiedzić groby bliskich. Często jest to wielogodzinna podróż do odległych miejscowości. Wybierając się w długą drogę, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie.  Bądźmy wypoczęci. Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu, ważność dokumentów, ubezpieczenia pojazdu i badania technicznego.

Zwracajmy uwagę na oznakowania zakazujące, nakazujące a przede wszystkim na osoby kierujące ruchem.

Parkujmy zgodnie z obowiązującymi na ten czas oznaczeniami. Nie pozostawiajmy w zaparkowanym samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe mimo zmienionej organizacji ruchu, będą „uprzywilejowane” ułatwiając nam szybsze dotarcie na cmentarz.

Bądźmy widoczni na drodze. Wyobraźnia, rozsądek i noszenie elementów odblaskowych po zmierzchu pozwalają uniknąć niebezpieczeństwa.

Zwracajmy baczną uwagę na nasze torebki czy siatki – bagaż pozostawiony bez opieki nawet na krótki czas szybko może "zmienić" właściciela. W zatłoczonych środkach komunikacji zwróć uwagę na swój bagaż i unikaj pokazywania portfela.

Uwaga na złodziei i kieszonkowców. Przestępcy kradną zarówno na cmentarzach, w sklepach jak i w komunikacji publicznej. Zwykle działają w grupach, aranżując "nieumyślne" potrącenie lub potknięcie się. Za upatrzoną ofiarą mogą chodzić nawet kilka godzin, wybierając dogodną dla siebie sposobność. Osoby odwiedzające groby bliskich często zamyślone i rozkojarzone to dla złodzieja idealny cel. Do swego procederu wykorzystują istniejący lub sztuczny tłok, np. w  momencie wsiadania i wysiadania ze środka komunikacji publicznej.  Wtedy, kiedy nasza uwaga skupiona jest na bezpiecznym pokonaniu schodków. Przestępstw dokonują zarówno mężczyźni jak i kobiety, młodzież i dorośli, bez względu na rodzaj ubrania, wykształcenie

Wybierając się na cmentarz weźmy z sobą tylko niezbędne przedmioty, wystarczającą ilość pieniędzy i jeśli dokumenty nie będą potrzebne pozostawić je w domu. Torebkę noś tak, żeby wiedzieć co się z nią dzieje. Portfel i telefony komórkowe umieść w wewnętrznych kieszeniach

Policja czeka także na sygnały o zagrożeniach, kradzieżach oraz podejrzanych osobach na cmentarzach pod numerem alarmowym 997 albo bezpośrednio do policjantów będących w rejonie cmentarza.

 

 

 

Zmiany organizacji ruchu na terenie Olsztyna i Dywit w okresie Wszystkich Świętych:

 

Zmiany zaczną obowiązywać od czwartku (30 października) od godziny 23.30. Stała organizacja ruchu zostanie przywrócona w poniedziałek, 3 listopada, około 4.00

 

Cmentarz przy ul. Wadąskiej (w Dywitach)

Kierowcy jadący w kierunku największej olsztyńskiej nekropolii muszą pamiętać, że ulica Wadąska od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego będzie w okresie Wszystkich Świętych drogą jednokierunkową aż do Kieźlin. Tylko od strony al. Wojska Polskiego będzie można dojechać własnym autem aż pod cmentarz. Od strony ul. Jagiellońskiej będzie można dojechać tylko do Kieźlin. Tu trzeba zostawić samochody.   Dojazd do cmentarza od tej strony będzie możliwy wyłącznie środkami komunikacji miejskiej (szczegóły w rozkładach jazdy). UWAGA! Na odcinku ul. Wadąskiej od pętli autobusowej przy cmentarzu do Kieźlin będzie ruch dwukierunkowy, ale WYŁĄCZNIE DLA POJAZDÓW KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ.  

 

Cmentarz przy ul. Poprzecznej

Do cmentarza przy ulicy Poprzecznej będzie można dojechać ulicą Marii Zientary-Malewskiej i od ulicy Borowej. Zientary-Malewskiej od skrzyżowania z ul. Cichą do skrzyżowania z ul. Poprzeczną będzie drogą jednokierunkową (możliwość przejazdu wyłącznie w kierunku do Poprzecznej). Cicha będzie wyłączona z ruchu. Ulicą będą mogły poruszać się jedynie osoby mieszkające przy tej ulicy, autobusy komunikacji miejskiej, taksówki i służby miejskie. Jednokierunkowa będzie również ul. Poprzeczna (możliwy przejazd od Zientary-Malewskiej do Jagiellońskiej). Ulica A. Erdmanowej będzie udostępniona wyłącznie pieszym. Tam też będą ustawione stoiska ze zniczami. Inny dojazd do cmentarza będzie możliwy od strony północnej od ul. Borowej. Będzie ona jednokierunkowa. Na skrzyżowaniu z ul. Erdmanowej trzeba będzie skręcić w lewo w stronę ul. Wiosennej.

UWAGA! Kierowcy, którzy zdecydują się na poruszanie samochodem w sąsiedztwie olsztyńskich cmentarzy, muszą zachować szczególną ostrożność ze względu na dużo większy niż zwykle ruch pieszych, ale też samochodowy. Ponadto – poza wymienionymi zmianami w organizacji ruchu – pojawi się wiele nowych znaków np. ograniczających możliwość zatrzymywania się, zakazujących ruchu, wjazdu lub skręcania.

Informacja zaczerpnięta z ZDZiT.

Powrót na górę strony