Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn/Biskupiec: Policjanci odzyskali tablicę upamiętniającą Bogumiła Labusza – mieszkańca Labuszewa od którego nazwiska pochodzi nazwa miejscowości

Policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu po kilku latach od przywłaszczenia odzyskali tablicę upamiętniającą Bogumiła Labusza – mieszkańca, na którego cześć, miejscowości leżącej w gminie Biskupiec nadano nazwę Labuszewo. Tablica o znaczeniu historycznym została znaleziona w piwnicy jednego z mieszkańców Labuszewa.

W ubiegłym tygodniu, policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu otrzymali informację na temat miejsca w którym może znajdować się historyczna tablica, która w nieznanych okolicznościach kilka lat temu zniknęła z budynku zamkniętej już Szkoły Podstawowej w Labuszewie. Wykonana z marmuru, tablica upamiętniająca Bojownika o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur została powieszona na budynku dawnej szkoły na cześć Współzałożyciela i Przewodniczącego Mazurskiej Partii Ludowej BOGUMIŁA LABUSZa żyjącego w latach 1860 – 1919. Prawdopodobnie od jego nazwiska pochodzi nazwa miejscowości, dziś znanej jako Labuszewo.

Policjanci w jednej z piwnic należącej do 47-letniego mieszkańca Labuszewa znaleźli zaginioną tablicę. O ustalenie wartości historycznej, policjanci zwrócili się z pomocą do Warmińsko - Mazurskiego Konserwatora Zabytków. Okazało się, że wykonana z marmuru płyta nie jest objęta ochroną prawną na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, jest natomiast zaewidencjonowana jako miejsce pamięci narodowej – dla tablicy utworzono kartę ewidencyjną miejsca pamięci narodowej w 1963 r., nad którą nadzór sprawuje Instytut Pamięci Narodowej.

Funkcjonariusze przesłuchali 47-latka na okoliczność zdjęcia pamiątkowej tablicy. Okazało się, że mężczyzna zdjął tablicę z elewacji szkoły i schował w swojej piwnicy nie mając wiedzy o jej wartości historycznej. W chwili obecnej, policjanci dokładnie sprawdzają wartość odzyskanej tablicy aby w dalszej kolejności odpowiednio zakwalifikować zdarzenie. W zależności od opinii biegłego, mężczyzna może usłyszeć zarzut kradzieży lub przywłaszczenia mienia.

rp

 

Powrót na górę strony