Olsztyn: Podsumowanie projektu „Razem tworzymy lepszy Internet”
Podczas debaty społecznej policjanci podsumowali działania podejmowane przez cały rok szkolny w ramach autorskiego projektu profilaktycznego „Razem tworzymy lepszy Internet”. Głównym celem projektu było nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online i włączenie młodzieży szkół średnich w dyskusję na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni. Przedsięwzięcie realizowane było pod patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty .
Przez cały rok szkolny 2017/2018 na terenie olsztyńskich szkół średnich realizowany był autorski projekt opracowany przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie i przedstawicieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza oraz Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie, pod nazwą „Razem tworzymy lepszy Internet”. Przedsięwzięcie uzyskało honorowy patronat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty.
Podsumowanie całorocznych działań odbyło się podczas debaty ewaluacyjnej, zorganizowanej w olsztyńskim „Chemiku”. W debacie uczestniczyli autorzy projektu, w tym Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie pani Barbara Rapińczuk; Komendant Miejski Policji w Olsztynie insp. Piotr Zabuski oraz Dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie pan Marek Mariański. Z zaproszenia do udziału w debacie skorzystali również: Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty pan Krzysztof Marek Nowacki, przedstawicielka Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 1 w Olsztynie pani Magdalena Kulmaczewska, pedagodzy szkół uczestniczących w projekcie oraz uczniowie olsztyńskich szkół ponadgimnazjalnych.
Po oficjalnym przywitaniu gości przez Dyrektora Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących oraz po otwarciu debaty przez Kuratora Oświaty, uczestnicy mieli okazję obejrzeć przedstawienie przygotowane przez szkolną „Grupę prawieTEATRALNĄ” opowiadające o wirtualnej śmierci. Fabuła przedstawienia stała się punktem wyjścia do debaty na temat różnorodnych wirtualnych zagrożeń, którą moderował Komendant Miejski Policji w Olsztynie. Inspektor Piotr Zabuski w rozmowie z młodzieżą uświadamiał, że bardzo często przez własną nieuwagę, łatwość w dzieleniu się informacjami, czy też zbytnią ufność narażamy się na niebezpieczeństwo – zarówno w świecie realnym, jak również wirtualnym. Młodzież poznała negatywne skutki publikowania zdjęć, konsekwencje pisania nieprzyjemnych komentarzy oraz zbytniej otwartości w podawaniu obcym informacji na swój temat.
Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego działającego w „Chemiku” opowiedzieli o inicjatywach profilaktycznych, które społeczność szkolna podejmowała w ramach projektu.
Koordynatorka projektu z ramienia Komendy Miejskiej Policji pani Lidia Cynt omówiła wyniki ankiet prowadzonych przed wdrożeniem projektu oraz po jego zakończeniu. W swoim wystąpieniu przedstawicielka Policji podkreśliła, iż dzięki kreatywnym, wręcz innowacyjnym działaniom podejmowanym przez Szkoły, przy współpracy z innymi podmiotami – zwłaszcza Policją, uczniowie lepiej poznali formy zjawiska cyberprzemocy, konsekwencje jej stosowania, a także nauczyli się właściwego reagowania na nią.
Więcej informacji na temat projektu znajdziesz w zakładce Działania Policji - Programy Profilaktyczne.
lc