Olsztyn: Policjanci drogówki doskonalą swoje umiejętności związane z zatrzymywaniem niebezpiecznych przestępców
Policjanci z olsztyńskiej drogówki doskonalą swoje umiejętności związane z zatrzymywaniem niebezpiecznych przestępców. Cykl szkoleń, ma na celu wymianę doświadczeń, zwrócenie szczególnej uwagi na potencjalne zagrożenie oraz podniesienie bezpieczeństwa funkcjonariusza w czasie podejmowania interwencji. Takie szkolenie w najbliższych dniach ma odbyć każdy policjant pracujący w wydziale ruchu drogowego.
Zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych przestępców ćwiczą policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Z inicjatywą przeprowadzenia warsztatów szkoleniowych wyszedł Komendant Miejski Policji insp. Piotr Zabuski. Szef olsztyńskiej jednostki, chce w ten sposób zwrócić szczególną uwagę na fakt konieczności stałego doskonalenia umiejętności podległych mu policjantów. W tym przypadku ruchu drogowego. Insp. Piotr Zabuski podkreśla fakt codziennego ryzyka, z którym mogą się spotkać policjanci w służbie.
Od poniedziałku (27.08.2018r.), policjanci z Zespołu Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie prowadzą warsztaty związane z zatrzymywaniem pojazdów, przeprowadzaniem kontroli drogowych oraz obezwładnianiem niebezpiecznych przestępców. W trakcie symulacji, funkcjonariusze muszą zmierzyć się z sytuacją w której istnieje uzasadnione podejrzenie, że przestępca może w każdej chwili użyć niebezpiecznego narzędzia lub broni palnej.
Cykl przeprowadzonych szkoleń ma nowatorski charakter. Jest to novum w olsztyńskiej jednostce, które ma przybliżyć ryzyko, na które narażony jest każdy policjant będący w służbie. Osobą wyznaczoną do przeprowadzenia warsztatów został doświadczony policjant ze stażem w jednostkach antyterrorystycznych mł. asp. Rafał Czerniewski.
W szkoleniach biorą udział policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze doskonalą swoje umiejętności w zakresie kontroli drogowej pojazdów. Instruktor taktyk i technik interwencji, do symulacji, wykorzystuje m.in. samochody osobowe, broń ASG będącą odpowiednikiem broni wykorzystywanej w codziennej służbie. W trakcie szkolenia, policjanci korzystają również ze środków ochrony osobistej takich jak kamizelki kuloodporne. W ten sposób, funkcjonariusze mogą przećwiczyć różne scenariusze, związane m.in. z możliwością użycia wobec nich broni palnej.
rp/in