Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Zespół Kadr i Szkolenia KMP w Olsztynie podsumował pracę w 2018 roku (film)

W roku 2018 Zespół Kadr i Szkolenia KMP w Olsztynie prowadził intensywne szkolenia z dziedziny wyszkolenia strzeleckiego oraz taktyk i technik interwencji. Część szkoleń skierowana była nie tylko do funkcjonariuszy ale również do kobiet, które licznie uczestniczyły w projekcie „Silna Płeć”. Pod swoje skrzydła policjanci z Zespołu Kadr i Szkolenia KMP w Olsztynie wzięli również uczniów z klas mundurowych, którym w niekonwencjonalny sposób zaprezentowali przedsmak pracy w Policji.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 36.61 MB)

 

Wyszkolenie strzeleckie 2018 rok.

W zakresie wyszkolenia strzeleckiego, Komeda Miejska Policji w Olsztynie zrealizowała łącznie 84 strzelań z broni krótkiej. Były to wszystkie terminy, które olsztyńska jednostka policji miała do zrealizowania.

W czasie zajęć strzeleckich z broni krótkiej każdy policjant jednorazowo wykonywał sześć zadań strzeleckich między innymi strzelanie dynamiczne, sytuacyjne w tym strzelanie z przemieszczaniem się w ruchu. Łącznie w roku 2018 z zakresu wyszkolenia strzeleckiego przeprowadzono 442 godzin zajęć. Zadania strzeleckie z broni krótkiej zaliczyło 538 policjantów. W naszej jednostce policjanci mają możliwość stałego doskonalenia swoich umiejętności strzeleckich co pozwoliło sporej liczbie funkcjonariuszy uczestniczyć w zajęciach kilkukrotnie.

W przypadku strzelań z innych rodzajów broni to między innymi 69 policjantów przeszkolono i nadano uprawnienia do obsługi karabinka automatycznego AKMS. Dodatkowo 103 policjantów brało udział w strzelaniach z AKMS i zaliczyło je z wynikiem pozytywnym. Od około dwóch lat nasza jednostka reaktywowała szkolenia z zakresu obsługi i użytkowania strzelby gładkolufowej. Z tego zakresu przeszkolono w KMP w Olsztynie 135 policjantów, którzy w razie potrzeby działań nadzwyczajnych mogą wykonywać czynności przy wsparciu specjalistycznych jednostek broni palnej.

Frekfencja procentowa odnosząc się do udziału policjantów w planowanych strzelaniach w 2018 roku wyniosła 100% co sprawiło, że Komenda Miejska Policji w Olsztynie uplasowała się na pierwszym miejscu wśród pozostałych jednostek garnizonu warmińsko – mazurskiego.

Ważniejsze przedsięwzięcia ZKiSz z zakresu wyszkolenia strzeleckiego:

  • Szkolenie teoretyczne i praktyczne z obsługi strzelby gładkolufowej 135 policjantów i karabinka automatycznego- 103 policjantów,
  • Przeprowadzono szkolenie teoretyczne z budowy i obsługi karabinka automatycznego AKMS w którym przeszkolono oraz uprawnienia nadano dla 69 policjantów główne wchodzących w struktury Nieetatowego Pododdziału Prewencji Policji.
  • Zorganizowano wraz z Zarządem terenowym NSZZ Policjantów przy KMP w Olsztynie zawody strzeleckie o puchar Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie w których udział wzięło 58 policjantów.
  • Przygotowano dwie reprezentacje KMP na zawody strzeleckie o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie (reprezentacje KMP Olsztyn zajęły drużynowo III i V miejsce w skali województwa Warmińsko - Mazurskiego).
  • Przygotowano reprezentację KMP na Mistrzostwa Polski służb mundurowych w Biathlonie (reprezentacja KMP Olsztyn zajęła drużynowo III miejsce w skali kraju).
  • W ramach współpracy KMP w Olsztynie z klasami o profilu mundurowym przygotowano reprezentację klasy mundurowej z Biskupca z obsługi karabinka automatycznego AKMS do zawodów klas mundurowych (reprezentacja szkoły zajęła II miejsce w zawodach).
  • Reprezentacja KMP w Olsztynie w składzie: podinsp. Piotr Zabuski, kom. Tomasz Okorski, asp. szt. Tadeusz Deptuła zajęła I miejsce w zawodach strzeleckich Dowódcy IV Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olsztynie.

Taktyka i Techniki Interwencji.

W okresie od 11 stycznia 2018 r. do 13 lutego 2018 r. realizowano zajęcia praktyczne z zagadnienia „Taktyka zatrzymywania osoby”. Policjanci poznali proste i skuteczne techniki obezwładniania osoby, demonstrowane i doskonalone były skuteczne sposoby na pokonywanie biernego i czynnego oporu w czasie zatrzymania. Priorytetem było nabycie przez policjantów umiejętności i wykształcenie odruchów, które pozwolą im na bezpieczne wykonywanie najtrudniejszych zadań. Doskonalono techniki z naciskiem na współpracę policjantów w patrolu dwuosobowym, kształtowano techniki skutecznej ochrony głowy przed ciosami napastnika oraz podstawowe umiejętności walki w parterze z uwzględnieniem specyfiki Naszej służby.

W szkoleniu udział wzięło 417 funkcjonariuszy.

W okresie od 15.02.2018 r. do 09.04.2018 r. realizowano zajęcia z zakresu taktyki realizowania konwojów i doprowadzeń. Celem szkolenia było niedopuszczenie do zaistnienia wydarzeń nadzwyczajnych, poprzez przekazanie policjantom niezbędnych umiejętności praktycznych.

Szkolenie obejmowało m. in. poniższe zagadnienia:

- podział ról w patrolu dwuosobowym w czasie transportowania osoby zatrzymanej

- stosowanie kajdanek I dźwigni transportowych

- sprawdzenie odzieży I posiadanych przedmiotów osoby zatrzymanej

- usytuowanie funkcjonariuszy oraz osoby zatrzymanej w pojeździe służbowym

- omówienie mechanizmów zabezpieczeń w pojazdach służbowych (blokady drzwi)

- przeprowadzenie osoby zatrzymanej z pojazdu służbowego do pomieszczeń budynków

- usytuowanie funkcjonariuszy i osoby zatrzymanej w pomieszczeniach

- algorytm postępowania w przypadku próby ucieczki osoby zatrzymanej.

W szkoleniu udział wzięło 425 funkcjonariuszy.

W okresie od 03.09.2018r. do 10.10. 2018r. policjanci doskonalili swoje umiejętności praktyczne w zakresie poruszania się z bronią w patrolu 2-osobowym, w sytuacji szczególnego zagrożenia w pomieszczeniach. Podczas szkolenia, dla podniesienia poziomu stresu i realizmu symulacji z głośników emitowano odgłosy krzyków, pisków i strzałów. Uczestnikom zapewniano środki ochrony osobistej oraz repliki broni, którą wykorzystują w codziennej służbie. Dodatkowo policjanci musieli przemieszczać się w specjalnie dobranych pomieszczeniach w warunkach ograniczonej widoczności, w ciemnych i niskich piwnicach, z krętym i wąskim korytarzem. Szkolenie było bardzo wysoko ocenione przez jego uczestników. W szkoleniu udział wzięło 409 funkcjonariuszy.

W sierpniu oraz grudniu 2018 roku, realizowano szkolenie doskonalące z zakresu taktyki zatrzymywania osób szczególnie niebezpiecznych w samochodach. Zajęcia dedykowane były dla policjantów wchodzących w skład Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Interwencyjnego i Sztabu Policji KMP Olsztyn. Szkolenie miało formę warsztatową i polegało na przeprowadzeniu symulacji w specjalnych warunkach z wykorzystaniem środków pozoracji co miało przygotować policjantów na najtrudniejsze sytuacje z którymi spotykają się w służbie. Celem było podniesienie aktywnego bezpieczeństwa funkcjonariuszy. Wdrażane treści szkoleniowe były odzwierciedlaniem rzeczywistych wydarzeń w służbie, w których brali udział nasi policjanci. Pozwala to na bieżąco poprawiać obszary wyszkolenia funkcjonariuszy, w których niezbędna jest wiedza fachowa i doświadczenie. W szkoleniu wzięło udział 173 funkcjonariuszy.

W dniu 19 grudnia 2018 r. zrealizowano warsztaty doskonalące z myślą o policjantach z V Ogniwa Specjalistycznego Wydziału Interwencyjnego i Sztabu Policji KMP w Olsztynie tzw. Wywiadowców. Tematyka obejmowała udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Na szkoleniu omówiono taktykę i bezpieczeństwo policjantów – ratowników podczas udzielania pomocy dla osób poszkodowanych w warunkach interwencji policyjnych, którzy to niosąc pomoc są narażeni na ryzyko utraty życia bądź zdrowia, poruszano zagadnienia z zakresu ratownictwa przedmedycznego. Szkolenie zostało dostosowane do zgłaszanych potrzeb policjantów, omawiało przypadki z którymi mogą spotkać się najczęściej. Na szkoleniu odbyła się symulacja, której głównym założeniem było udzielenie pomocy dla osoby poszkodowanej masywnie krwawiącej z kończyny dolnej w warunkach zagrożenia i użycia broni palnej.

W dniu 30.11.2018 roku zorganizowano zajęcia praktyczno-edukacyjne dla uczniów klas mundurowych z liceum ogólnokształcącego CN-B Feniks w Olsztynie. Uczestnicy zajęć, w bezpiecznych warunkach specjalnie przygotowanej symulacji mogli poczuć się jak prawdziwi policjanci realizujący interwencje w rzeczywistej sytuacji wysokiego zagrożenia. Zajęcia obejmowały m. in. udzielenie pomocy rannemu funkcjonariuszowi, przemieszczanie się w pomieszczeniach z krętymi i wąskimi korytarzami, w warunkach ograniczonej widoczności. Dla podniesienia poziomu stresu i realizmu wykorzystano różnego typu środki pozoracji m. in. dźwięk padających strzałów czy przenikliwych krzyków, które emitowane były z głośników rozmieszczonych w pomieszczeniach i odpowiadały zaistniałej tam sytuacji. Młodzież biorąca udział w zajęciach, spotkała się również z przedstawicielami Zespołu Doboru Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, którzy w interesujący sposób przedstawili zasady naboru do służby oraz możliwości jakie stwarza służba w Policji. Pogadanka obejmowała przedstawienie prezentacji multimedialnych i filmów prezentujących różnorodność pełnienia służby w poszczególnych pionach i wydziałach Policji.

W dniu 04.04.2018 r. w hali sportowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przy ul. 5 Wileńskiej Brygady AK 3 rozegrano Turniej Piłki Siatkowej o puchar Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, w którym rywalizowało ze sobą dziewięć drużyn reprezentujących poszczególne komórki organizacyjne KMP. Głównym celem turnieju była integracja środowiska policyjnego oraz popularyzacja aktywności fizycznej wśród funkcjonariuszy z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę oraz dyplom uczestnictwa. Najlepsze drużyny otrzymały nagrody rzeczowe. Nad poziomem sportowym zawodów czuwała kadra sędziowska z warmińsko- mazurskiego Związku Piłki Siatkowej. W turnieju udział wzięło 60 funkcjonariuszy.

Odpowiadając na zapotrzebowanie oraz pracując na rzecz wzrostu społecznego poczucia bezpieczeństwa, zorganizowano cykliczne zajęcia z elementami samoobrony, skierowane przede wszystkim do przedstawicieli zawodów narażonych na wystąpienie sytuacji kryzysowych, czy też zachowań przemocowych ze strony klientów, a także do osób narażonych ze względu na swój stan psychofizyczny i cechy wiktymologiczne na stanie się ofiarą przestępstwa. W projekcie pod nazwą "Silna Płeć" udział wzięły m.in. panie dotknięte przemocą zrzeszone w FOSA, pracownice Urzędu Pracy, Urzędu Miasta, MOPS czy nauczycielki. Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem o czym świadczy fakt iż, przedstawiciele zakładów pracy biorących udział w zajęciach często zwracali się z prośbą do organizatorów o zorganizowanie kolejnych zajęć i kontynuowanie tego przedsięwzięcia również w 2019 r.

Wyżej wymienione przedsięwzięcia, niejednokrotnie szeroko opisywane były w policyjnych serwisach internetowych i popularnych witrynach informacyjnych jak również spotykały się z zainteresowaniem stacji telewizyjnych oraz radiowych o ogólnopolskim zasięgu. Niewątpliwie przyczyniało się to do umacniania pozytywnego wizerunku policji warmińsko- mazurskiej.

Ilość przedsięwzięć szkoleniowych z zakresu Taktyki i Technik Interwencji, ich innowacyjność oraz poziom realizacji, plasuje w tej kategorii Komendę Miejską Policji w Olsztynie, wśród wiodących jednostek rangi KMP w Polsce.

rp


 

Powrót na górę strony