Posterunek Policji I z pomocą bezdomnym - "Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy"
Policjanci z Posterunku Policji I w Olsztynie regularnie odwiedzają miejsca koczowania osób bezdomnych. Mundurowi sprawdzają czy osobom tym nie potrzebna jest pomoc i zachęcają ich do skorzystania z szerokiego wachlarza świadczonej pomocy przez placówki pomocowe. Warunki w jakich mieszkają osoby bezdomne często są fatalne a obiekty przez nich zajmowane stwarzają zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Działania prowadzone są w ramach autorskiego projektu profilaktycznego „Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy”, opracowanego przez dzielnicową olsztyńskiego Posterunku w ramach realizacji zadania priorytetowego.
Funkcjonariusze Posterunku Policji I-go w Olsztynie prowadzą systematyczne kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Bez względu na porę roku, policjanci spradwzają czy osobom tym nie potrzebna jest żadna pomoc, np. medyczna, a także czy warunki, w których przebywają nie zagrażają ich życiu i zdrowiu. Kontrole prowadzone są wspólnie ze strażnikami miejskimi i pracownikami socjalnymi. Przedstawiciele służb docierając do bezdomnych, przekazują im informacje o instytucjach pomocowych funkcjonujących w mieście i zachęcają do skorzystania z ofert noclegowni, czy też jadłodajni. Funkcjonariusze kontrolują pustostany, ogródki działkowe, piwnice i inne miejsca, w których koczują osoby pozbawione własnego mieszkania.
Działania odbywają się w związku z realizacją autorskiego projektu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pod hasłem „Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy”. Jego inicjatorką jest dzielnicowa z Posterunku Policji w Olsztynie, która zdiagnozowała w swoim rejonie służbowym zagrożenie związane z procederem żebractwa, którego dopuszczają się najczęściej osoby bezdomne i w związku z tym jej działaniem priorytetowym jest eliminowanie aktów żebractwa, przy jednoczesnym wsparciu osób potrzebujących. W tym celu opracowane zostały materiały profilaktyczne rozdysponowywane wśród mieszkańców, które zawierają wykaz placówek pomocowych, do których warto kierować osoby potrzebujące wsparcia.
By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego mieszkańca naszego miasta. Dlatego apelujemy o zainteresowanie się losem bezdomnych, ale również sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. O ich sytuacji warto poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, przynosząc np. zakupy czy lekarstwa.
lc/rp