Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja apeluje o ostrożność podczas powrotów z wakacji

Ostatni weekend wakacji to czas powrotów do domu i wzmożonego ruchu na drogach. Policja apeluje o ostrożność. Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za spokojną podróż, bezpieczeństwo swoje i naszych pasażerów, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Zbliżają się ostatnie dni wakacji, a co za tym idzie, możemy się spodziewać wzmożonego ruchu na drogach spowodowanego przez osoby wracające z letniego wypoczynku.

Policja apeluje, aby zadbać o własne bezpieczeństwo na drodze i przypomina o podstawowych zasadach, o których należy pamiętać przed wyjazdem:

  • za kierownicę pojazdu wsiadajmy bezwzględnie trzeźwi;
  • nie wyruszajmy w drogę, gdy jesteśmy zmęczeni lub niewyspani. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą;
  • przed podróżą należy zadbać o prawidłowy stan techniczny i wyposażenie pojazdu. Sprawdźmy oświetlenie auta, poziom płynów eksploatacyjnych, stan hamulców i wycieraczek. Należy również skontrolować termin ważności polisy OC oraz badania technicznego pojazdu;
  • pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunkach panujących na drodze. Starajmy się przewidzieć sytuacje, jakie mogą nas zastać w podróży. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego;
  • przypominamy o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych. Te proste czynności minimalizują skutki nagłego hamowania pojazdu, czego przy większym natężeniu ruchu na drogach nie brakuje.

Zadbajmy, aby ostatnie dni wakacji były dla nas wszystkich spokojne i bezpieczne. Policja apeluje o rozwagę za kierownicą i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

(aj)

Powrót na górę strony