Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon grzybowy w pełni. Kilka rad, by nie zgubić się w lesie.

Trwa sezon grzybowy i w związku z tym wiele osób odwiedza lasy w naszym regionie. Zdarza się, że jest on pułapką z której ciężko się wydostać. Bardzo często przytrafia się to grzybiarzom, którzy zaoferowani poszukiwaniem leśnych skarbów z kapeluszami nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu i nie zabierają ze sobą przedmiotów, które mogą być pomocne w razie zagubienia się w lesie.

W najbliższym czasie wielu mieszkańców naszego miasta i powiatu wybierze się do lasu na grzyby. Czasami takie wyprawy kończą się utratą orientacji i zaginięciem, a grupą szczególnie zagrożoną są osoby starsze. "Grzybiarze" zaoferowani poszukiwaniem leśnych skarbów z kapeluszami nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu i nie zabierają ze sobą przedmiotów, które mogą być pomocne w razie zagubienia się w lesie.

Przed wyprawą na grzybobranie warto pamiętać o kilku zasadach, by uniknąć stresu związanego z brakiem orientacji i poczuciem zagubienia:

  • do lasu nie wybieraj się w pojedynkę;
  • nie odchodź zbyt daleko od osób z którymi wybrałeś się na grzybobranie – pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym;
  • zabierz ze sobą telefon komórkowy, nie zapomnij wczesniej naładować baterii;
  • pamiętajmy skąd wyruszyliśmy tak, aby w każdej chwili móc powrócić do tego miejsca. Jeśli nie znasz terenu, nie oddalaj się zbyt daleko;
  • do lasu zakładaj jaskrawe ubranie, a nawet kamizelkę odblaskową, dzięki temu będziesz widoczny z większej odległości;
  • jeśli ty lub twój znajomy zbłądzili w lesie natychmiast powiadom policję;
  • zadbaj też o swoje zdrowie – zbieraj tylko znane ci grzyby. 

 A co zrobić, gdy las wokół wygląda tak samo i nie ma w pobliżu nikogo?

W tej sytuacji może pomóc twój telefon. Przed wyruszeniem do lasu warto spisać ogólne numery alarmowe oraz numer telefonu nadleśnictwa, na terenie którego się znajdujemy. Pamiętajmy również o tym, iż prawie każdy smartfon wyposażony został w odbiornik GPS. Odczytuje on z satelitów nasze położenie na ziemi, z dokładnością do około 5 metrów. W lesie bardzo często gubimy zasięg sieci komórkowych, warto wówczas skorzystać z tej funkcji. Gdy znajdziemy się ponownie w zasięgu, np. wchodząc na wzgórze, wystarczy tylko podać koordynaty odpowiednim służbom – policji, straży leśnej czy straży pożarnej.

(md)

 

Powrót na górę strony