Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia za próbę i dokonanie oszustwa

Do Sądu Rejonowego w Olsztynie trafił akt oskarżenia przeciwko kobiecie, która jest podejrzewana o usiłowanie i dokonanie oszustwa. 36-latka wykorzystując zaufanie sąsiada, miała bez jego wiedzy i zgody zaciągnąć kredyty na jego rachunek bankowy. Kilka miesięcy później założyła nowe konto bankowe używając danych osobowych 56-latka i próbowała złożyć kolejne wnioski o pożyczki. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa miała swój początek w 2017 roku, kiedy to 36-letnia mieszkanka Olsztyna poprosiła sąsiada o założenie konta bankowego, którego on będzie oficjalnym właścicielem, a ona dysponentem. 56-letni mężczyzna zaufał kobiecie, ponieważ znał ją od lat oraz chciał pomóc jej w trudnej sytuacji. Ponadto, kobieta przekonywała znajomego, że na konto będzie wpływać jedynie jej wynagrodzenie.

Jak się później okazało, 36-latka wykorzystała zaufanie sąsiada. Bez jego wiedzy i zgody posłużyła się kontem bankowym do zaciągnięcia kilku kredytów gotówkowych na łączą kwotę około 24 tysięcy złotych, których nie spłacała. Kobieta zmieniła również adres do korespondencji, aby mężczyzna nie zorientował się, że na jego konto zostały zaciągnięte zobowiązania. Jej pewność była na tyle duża, że kilka miesięcy później posługując się danymi 56-latka założyła kolejne konto w innym banku i tam próbował zaciągnąć kredyty na sumę blisko 55 tysięcy złotych. Nie doszło do przelewu kolejnych środków, ponieważ bank negatywnie zweryfikował wnioski.

Przestępczy proceder kobiety wyszedł na jaw przez przypadek, kiedy to zaczęły pocztą przychodzić wezwania do zapłaty kredytów. Listonosz, który od wielu lat znał pokrzywdzonego, wiedząc, że adres do korespondencji nie zgadza się z danymi osobowymi adresata – doręczył list 56-latkowi. Wówczas mężczyzna zorientował się, że jego konto jest obciążone długami oraz padł ofiarą oszustwa. Następnie zgłosił się do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i opowiedział całą historię

36-latka usłyszała zarzuty usiłowania i dokonania oszustwa, grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(aj/tm)

Powrót na górę strony