Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”

Wczoraj w całej Polsce policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Głównym celem tych cyklicznych działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów - czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj (23.01.2020) olsztyńscy policjanci wzięli udział w ogólnopolskich działaniach „NURD” – „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, ale także przyglądali się, jak piesi i rowerzyści wywiązują się ze swoich obowiązków. Głównym celem tych cyklicznie prowadzonych działań jest poprawa bezpieczeństwa tej grupy użytkowników ruchu, których praktycznie nie chroni nic poza własnym rozsądkiem i odpowiedzialnym stosowaniem się do obowiązujących przepisów.

Policjanci w trackie wczorajszych działań skupiali się na miejscach, w których może dochodzić do naruszeń przepisów ruchu drogowego przez kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Tylko jednego dnia funkcjonariusze ujawnili 42 wykroczenia, z czego 19 popełnili sami niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Wśród nich znalazły się m.in.:

  • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym;

  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim;

  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej przez pieszych.

Przypominamy:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Pamiętaj o odblaskach:

Apelujemy również do pieszych i rowerzystów o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo. Zachęcamy pieszych do noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego oraz rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie lub życie ludzkie.

(aj)

Powrót na górę strony