Aktualności

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów – zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

W ubiegłym roku (2019) w Olsztynie i powiecie olsztyńskich doszło do 5 utonięć. Słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą, w trakcie którego często korzystamy z kąpieli czy ze sprzętu wodnego. Należy pamiętać, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów a za te nawet najmniejsze często musimy zapłacić zdrowiem a nawet życiem. Policyjni wodniacy w pełni rozpoczęli sezon wodny i czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających na plażach w pobliżu jezior. Funkcjonariusze przypominają, że w pierwszej kolejności to my sami jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo własne i osób nam towarzyszących w trakcie pobytu nad wodą.

Coraz częściej, wyglądając za okno mamy do czynienia ze słoneczną pogodą, która kusi nas do wyjścia z domu i spędzenia czasu nad wodą. W granicach administracyjnych Olsztyna obecnie położonych jest 16 jezior z których aż 14 powierzchnia przekracza 1 ha. Woda kusi nas do leniwego wypoczynku na plaży jak również do aktywnego uprawiania sportów wodnych. Należy dołożyć wszelkich starań, aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny. W ubiegłym roku (2019) w zbiornikach wodnych w naszym mieście i powiecie utonęło 5 osób – o 5 za dużo. Przestrzegajmy podstawowych zasad, by tym samym sprawić, aby nasz pobyt nad wodą był bezpieczny i aby pozostały po nim tylko miłe wspomnienia.

Chwila nieuwagi wystarczy, aby doszło do tragedii… - zdarzenia z roku 2020

W ubiegły weekend (2020r.), policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wspólnie z nurkami ze straży pożarnej pracowali na Jeziorze Wulpińskim, gdzie zauważona została wywrócona do góry dnem łódź. Oficer dyżurny olsztyńskiej jednostki policji otrzymał informację, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że łodzią wcześniej mógł pływać mężczyzna, który łowił ryby. Po kilku godzinach poszukiwań potwierdził się najgorszy z możliwych scenariusz – strażacy wyłowili z wody ciało 61-letniego mężczyzny. Policyjni śledczy wyjaśniają przyczyny oraz okoliczności, w których doszło do tej tragedii.

 

W niedzielę (09.08.2020) po godzinie 11:00 oficer dyżurny z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście otrzymał informację, że po tym jak dzień wcześniej dwaj mężczyźni wypłynęłi na ryby do chwili obecnej nie wrócili oni do swoich domów. Potwierdził się najgorszy z możliwych scenariuszy - z jeziora Mosąg (gm. Dywity) służby ratunkowe wydobyły ciała 53 i 30-letniego mężczyzny. Śledczy ustalili, że mężczyźni dzień wcześniej około godz. 18:00 przyjechali nad jezioro aby z łodzi łowić ryby - na brzegu pozstawili swoje rzeczy osobiste, po które nie zdążyli już wrócić. Na chwilę obecną nie są znane dokłądne przyczyny oraz okolicznośći tej tragedii - ich ustaleniem zajmą się policyjni śledczy razem z prokuratorem. Ciała mężczyzn zostały zabezpieczone do dalszych badań sekcyjnych, dzięki którym poznamy dokąłdną przyczynę ich zgonu.

To powinien wiedzieć każdy!

 • Miejsce do bezpiecznej kąpieli jest tam, gdzie są odpowiednie oznaczenia i gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik.
 • Regulamin kąpieliska, to lektura, którą obowiązkowo musisz przeczytać od deski do deski.
 • Bezwzględnie należy przestrzegać uwag i wskazówek ratownika.
 • Zanim wybierzesz się na plaże, dokładnie sprawdź prognozę pogody – nie pływajmy w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.
 • Pamiętaj, aby przed wejściem do wody dokładnie schłodzić swoje ciało – unikniesz w ten sposób szoku termicznego.
 • Nigdy nie skaczmy do „nieznanej” wody – grozi to poważnym urazem a nawet śmiercią.
 • Dmuchany materac czy koło ratunkowe nie służy do wypływania na głęboką wodę.
 • Alkohol nie idzie w parze z bezpieczeństwem – pod żadnym pozorem nie wchodź do wody po wcześniej wypitym alkoholu – nigdy nie wiadomo, jak na kontakt z wodą zareaguje nasz organizm.
 • Woda, to nie miejsce na popisy – nie przeceniajmy swoich umiejętności.
 • Dzieci w wodzie zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej.
 • Korzystając ze sprzętu pływającego pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Zadbaj o bezpieczeństwo nie tylko w wodzie, ale i na plaży!

Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby zadbać również o nasze mienie, które często pozostawiamy bez nadzoru. „Okazja czyni złodzieja” – dlatego bądźmy czujni i nie dajmy się okraść.

Przestrzegając tych podstawowych zasad sprawimy, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i udany. Bezpieczna kąpiel w głównej mierze zależy od nas samych!

rp

Powrót na górę strony