Odpowie za nieudzielenie pomocy potrąconemu zwierzęciu
36-letni mężczyzna przed sądem odpowie za nieudzielenie pomocy potrąconemu zwierzęciu. Do zdarzenia doszło pod koniec maja na jednej z ulic w Olsztynie. Zgodnie z art. 25 Ustawy o Ochronie Zwierząt, „kierujący pojazdem mechanicznym, który potrąci dziką zwierzynę, ma obowiązek w miarę możliwości zapewnić jej stosowną pomoc lub zawiadomić jedną ze służb”. W tym przypadku policję lub straż miejską. W myśl obowiązujących przepisów, sprawcy wykroczenia może grozić kara aresztu w wymiarze od 5 do 30 dni lub grzywny od 20 do 5.000 złotych. Mężczyzna powinien również liczyć się ze środkiem karnym w postaci nawiązki w wysokości do 1000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt.
Pod koniec maja br. miało miejsce zdarzenie drogowe z udziałem dzikiego zwierzęcia, do którego doszło na jednej z ulic w Olsztynie. W tamtym czasie policjanci poinformowani o zdarzeniu drogowym, na skutek którego jedno ze zwierząt padło, ustalili, że uczestnikiem kolizji drogowej był kierujący osobową skodą, który po tym jak uderzył w zwierzę, obejrzał uszkodzenia swojego pojazdu, a następnie odjechał. Niebezpieczną sytuację zauważyła osoba postronna, która powiadomiła odpowiednie służby i złożyła zawiadomienie o naruszeniu przepisów z ustawy o ochronie zwierząt.
Na miejscu zdarzenia pracowali m.in. policjanci oraz funkcjonariusze straży miejskiej. Obecny był również lekarz weterynarii. Dzik padł na miejscu zdarzenia.
Sprawą potrącenia dzikiego zwierzęcia oraz nieudzielenia mu niezbędnej pomocy zajęli się funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. W celu wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia, policjanci zabezpieczyli m.in. zapis z kamer monitoringu, na którym zarejestrowany został moment zdarzenia oraz pojazd i wizerunek kierowcy. Dowód w postaci nagrania z kamer obnażył zachowanie kierowcy, który po tym jak potrącił dzikie zwierzę, obejrzał uszkodzenia w swoim pojeździe oraz nie zawiadamiając odpowiednich służb, odjechał jak gdyby nic się nie stało. Policjanci na podstawie zgromadzonego materiału dotarli do kierowcy osobowej skody, którym okazał się 36-letni mieszkaniec Olsztyna. Podejrzewany o popełnienie wykroczenia z ustawy o ochronie zwierząt mężczyzna stawił się na wezwanie do wydziału prewencji, gdzie został mu przedstawiony zarzut z art. 25 Ustawy o Ochronie Zwierząt, w którym jest mowa o niezapewnieniu stosownej pomocy potrąconemu zwierzęciu oraz niezawiadomieniu o tym fakcie właściwych służb. W związku z tym, że mężczyzna podejrzewany o popełnienie wykroczenia nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, sprawą ostatecznie zajmie się sąd.
Policjanci apelują!
W przypadku uczestnictwa w kolizji drogowej z udziałem zwierzęcia, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Następnie istnieje obowiązek udzielenia pomocy ofierze. Zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt, jest on skierowany do wszystkich kierowców, którzy je potrącą. Naruszenie nakazu, stosownie do treści art. 37 ust. 1 tej samej ustawy, stanowi wykroczenie. Przewidziana jest za nie kara aresztu w wymiarze od 5 do 30 dni lub grzywny od 20 do 5.000 złotych. Sprawca wykroczenia powinien liczyć się również ze środkiem karnym, w postaci nawiązki w wysokości do 1000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt. Trzeba pamiętać również o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. O sprawie takiego zdarzenia należy powiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
rp