Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznej na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

Policjanci w codziennej służbie dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ich ciężka praca przynosi wymierne efekty, czego odbicie można znaleźć w danych statycznych. W I półroczu 2020 roku zanotowaliśmy na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego zdecydowany spadek liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w porównaniu do roku ubiegłego, co pokazuje realny wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niestety wciąż nie brakuje kierowców, którzy ryzykując życie i zdrowie własne oraz innych uczestników ruchu drogowego za kierownicę aut wsiadają pod wpływem alkoholu czy jadąc rażąco łamią obowiązujące ograniczenia prędkości - muszą się oni liczyć z surowymi konsekwencjami. Funkcjonariusze apelują, aby każda nasza podróż zawsze zakończyła się bezpiecznym dotarciem do celu.

Każdego dnia policjanci dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Wiedzą, że każdy wypadek na drodze to dramat, z którym muszą zmierzyć się jego uczestnicy i ich bliscy, dlatego funkcjonariusze podejmują liczne działania zwiększające poziom bezpieczeństwa na drodze. W tym celu codziennie możemy spotkać na naszych ulicach policjantów, którzy nie tylko zajmują się obsługą zdarzeń drogowych, ale również poprzez działania kontrolno-prewencyjne budują w kierujących świadomość grożących niebezpieczeństw oraz promują odpowiedzialne i rozsądne zachowania na drodze.


Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wraz z podległymi jednostkami w powiecie, pomimo wielu nowych obowiązkach związanych z pandemią koronowirusa, w I połowie 2020 roku odnotowali znaczący wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co odzwierciedlają dane statystyczne. W pierwszym półroczu 2020 roku na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 132 wypadków, w których śmierć poniosły 2 osoby. To mniej w porównaniu do poprzedniego roku, gdzie w analogicznym okresie w 185 wypadkach zginęło aż 12 osób. Należy również wskazać, że w latach 2017-2019 ustanowiono na stałe patrole Wydziału Ruchu Drogowego przy siedzibach komisariatów podległych Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie, co również wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drogach.


Policjanci codziennie apelują i uprzedzają o odpowiedzialności karnej, a następnie kontrolują i wyciągają konsekwencje wobec nieodpowiedzialnych kierujących. Tylko w czerwcu funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu drogowego 12 nietrzeźwych kierujących w Olsztynie i 34 w powiecie olsztyńskim, z czego w 42 przypadkach to mężczyźni wsiedli za kierownicę pojazdów „na podwójnym gazie”. Natomiast „niechlubnym rekordzistą” okazał się 30-latek, który postanowił wybrać się w podróż mając 3,7‰ promili alkoholu i gdyby nie to, że został w porę zauważony i zatrzymany przez policjantów, mógłby doprowadzić do tragedii na drodze.


Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgodnie z kodeksem karnym za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolości, sądowy zakaz i wysoka grzywna.


W I półroczu 2020 roku policjanci na drogach Olsztyna i powiatu zatrzymali 145 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanych o ponad 50 km/h. Wszyscy kierowcy musieli liczyć się z utratą prawa jazdy na okres 3 miesięcy oraz wysokimi mandatami i punktami karnymi. Przypominany, że niedostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz brawurowe zachowanie na drodze to najczęstsze przyczyny wypadków. Nadmierna prędkość kierowców to także zagrożenie dla innych użytkowników dróg: kierujących, pasażerów, pieszych i rowerzystów.


Przed nami II półrocze, a wraz z nim realizacja działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym podczas wakacji, a także dalsza służba na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo na drodze. Zadbajmy, aby za kierownicę wsiadały osoby bezwzględnie trzeźwe i wypoczęte. Przed podróżą sprawdźmy stan techniczny naszego pojazdu, poziom płynów eksploatacyjnych czy elementy wymaganego wyposażenia. Podczas jazdy dostosowujmy prędkość do warunków panujących na drodze i obowiązujących przepisów ruchu drogowego.


Wspólnie zadbajmy, aby każda nasza podróż zawsze zakończyła się bezpiecznym dotarciem do celu!

(aj)

Powrót na górę strony