Jechała rowerem z dzieckiem w foteliku i zasłabła. Z pomocą przybiegł policjant po służbie
Olsztyński policjant, będąc po służbie, w trakcie spaceru pomógł rowerzystce, która oczekując przed przejazdem dla rowerów zasłabła i się przewróciła. W foteliku rowerowym przewożone było 6-letnie dziecko, które na szczęście w wyniku upadku nie odniosło żadnych obrażeń. Funkcjonariusz pomógł kobiecie i na miejsce zdarzenia wezwał karetkę pogotowia. Pomoc nadeszła w samą porę. Kobieta wraz z córką trafiły do szpitala na obserwację.
Do niebezpiecznej sytuacji doszło w ubiegły czwartek (09.07.2020) chwilę po godz. 12:00 w rejonie Pl. Bema w Olsztynie. Funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie miał tego dnia wolne, gdy podczas spaceru w rejonie przejścia dla pieszych zauważył, jak po drugiej stronie jezdni na ziemię upada rowerzystka. Funkcjonariusz natychmiast pobiegł w jej stronę, aby sprawdzić dokładnie co się stało i czy kobieta nie potrzebuje pomocy. Sytuacja wyglądała bardzo poważnie, ponieważ rowerzystka nie była sama – w rowerowym foteliku znajdowała się jej 6-letnia córka.
Gdy policjant dobiegł do poszkodowanej kobiety, okazało się, że rowerzystka zasłabła i zemdlała. Funkcjonariusz pomógł poszkodowanej wstać, a gdy odzyskała przytomność zadał jej kilka pytań dotyczących zaistniałej sytuacji. o których jest mowa w wywiadzie ratowniczym SAMPLE.
Kilka prostych pytań, które powinieneś zadać poszkodowanemu (wywiad SAMPLE):
S - symptomy - Zapytaj, co się stało i jakie dolegliwości ma poszkodowany.
A - alergie - Zapytaj, czy poszkodowany jest na coś uczulony.
M - medykamenty - Zapytaj, czy poszkodowany przyjmuje stale jakieś lekarstwa; postaraj się zanotować te informacje.
P - poprzednia historia/przeszłość - Zapytaj, czy poszkodowany choruje przewlekle.
L - lunch - Zapytaj, kiedy poszkodowany jadł ostatni posiłek.
E - ewentualnie - Zapytaj, czy poszkodowany pamięta okoliczności zdarzen.
Funkcjonariusz po przeprowadzonym wywiadzie na miejsce zdarzenia wezwał karetkę pogotowia, która już po kilku minutach była na miejscu. Ratownicy medyczni zdecydowali, aby poszkodowaną oraz jej 6-letnią córkę przewieźć do szpitala w celu przeprowadzenia niezbędnych badań.
Policjant, który znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie, po tym jak pomógł poszkodowanym zobligował się również do zabezpieczenia ich roweru. Jednoślad do przechowania trafił do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Ta historia ma szczęśliwe zakończenie – już następnego dnia w jednostce Policji pojawiła się uśmiechnięta rowerzystka, która odbierając swój jednoślad nie kryła wdzięczności policjantowi, który jej pomógł.
Pamiętajmy, aby nie być obojętnym na otaczający nas świat i ludzi, których mijamy na ulicy. Często, ktoś obok nas może potrzebować naszej pomocy i możemy stać się jedyną osobą, na której w danej sytuacji może polegać poszkodowany człowiek. Pamiętajmy również o tym, że kiedyś również my sami możemy potrzebować pomocy.
(rp/tm)