Ruszyła kolejna edycja działań edukacyjno – profilaktycznych „Bezpieczny Senior”
Policjantka z Wydziału Prewencji spotkała się z członkami Olsztyńskiego Towarzystwa „Amazonki” i Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej, by przybliżyć zagadnienia związane z przestępczością, której ofiarami padają osoby starsze i zapoznać ze sposobami reagowania i kontaktowania się ze służbami pomocowymi. Spotkania odbyły się w ramach autorskich działań olsztyńskich policjantów pn. „Bezpieczny Senior”.
W mijającym tygodniu policjantka z olsztyńskiego Wydziału Prewencji poprowadziła dwa spotkania w ramach zainicjowanych przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie działań edukacyjno – profilaktycznych „Bezpieczny Senior”. Realizowane są one w ramach Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego - „Bezpieczny Olsztyn”. Pierwsze ze spotkań odbyło się w siedzibie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej, drugie skierowane było do członkiń Olsztyńskiego Towarzystwa „Amazonki”.
Policjantka omówiła metody działania sprawców dokonujących oszustw m.in. „na wnuczka” lub innego członka rodziny, a także przestrzegła przed zagrożeniami związanymi z przestępczością, której ofiarą mogą stać się osoby starsze. Seniorzy dowiedzieli się, jak nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowych, jak zadbać o bezpieczeństwo w środkach transportu i placówkach handlowych i jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Policjantka zapoznała ze sposobami reagowania i kontaktowania się ze służbami pomocowymi.
Celem działań edukacyjno – profilaktycznych „Bezpieczny Senior” jest nauka bezpiecznych zachowań i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeciwdziałanie zjawiskom patologii, a szczególnie zmniejszenie liczby ofiar przestępstw wśród olsztyńskich seniorów, jak również aktywizacja ludzi w wieku emerytalnym poprzez spotkania interdyscyplinarne, promujące bezpieczeństwo osób starszych oraz działania długofalowe, ukierunkowane i dostosowane do grupy odbiorców