Nie ustajemy w walce z niewidzialnym wrogiem… - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie ustajemy w walce z niewidzialnym wrogiem…

To, jak jutro będzie wyglądać nasza rzeczywistość zależy od naszej wspólnej odpowiedzialności. Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa wymaga od nas zdecydowanych działań w tym, m.in. stosowania się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Cel jest jeden – ochrona życia i zdrowia! Pomagaj i chroń tak jak Polska Policja.

W związku z wejściem w życie od 10 października 2020 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów kolejnych przepisów regulujących poruszanie się w przestrzeni publicznej policjanci apelują o zachowywanie się odpowiedzialnie i zgodnie z obowiązującym prawem. Każdy, kto porusza się w terenie publicznym ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Stosując się do tej zasady każdy z nas dołoży swoją cegiełkę w walce z niewidzialnym wrogiem jakim jest COVID-19. Zakrywając usta i nos zgodnie z wytycznymi z rozporządzenia unikniesz odpowiedzialności karnej za niestosowanie się do reżimu sanitarnego.

Teren całego kraju został objęty tzw. „żółtą strefą” co jest spowodowane stałym wzrostem liczby osób zarażonych i kwarantannowanych. Wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy! Z obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej zwolnione są jedynie osoby, które będą posiadały stosowne zaświadczenia lekarskie lub dokument, potwierdzający niepełnosprawność.

W ubiegłą sobotę (10.10.2020) na olsztyńskiej starówce zgromadzili się uczestnicy manifestacji „Stop Covid Olsztyn”. Niestety, nie wszyscy, mimo wielokrotnego przypominania przez policjantów oraz organizatora zgromadzenia stosowali się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Spośród około 150 uczestników spotkania, policjanci wylegitymowali 45 osób, które poruszały się bez maseczki ochronnej. W stosunku do 8 osób policyjna interwencja zakończyła się pouczeniem, natomiast w pozostałych przypadkach z legitymowania sporządzone zostaną wnioski o ukaranie do sądu.

Szczegóły dotyczące nowych obostrzeń znajdziesz: https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow

Aktualne dane statystyczne związane z walką z COVID-19: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/73641,Stosujac-sie-do-nakazow-i-obostrzen-walczymy-z-epidemia.html

Przypominamy!

W przypadku interwencji podjętej przez policjantów możemy zostać pouczeni, ukarani mandatem w wysokości 500 złotych, może być też skierowany wobec nas wniosek do sądu lub sporządzona informacja do sanepidu. Należy pamiętać, że do indywidualnej oceny interweniującego funkcjonariusza zależy jakie będą konsekwencje takiej kontroli.

(rp)

Powrót na górę strony