Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mniej wypadków, mniej rannych a przede wszystkim mniej ofiar – tak "okiem" policjanta ruchu drogowego wyglądał rok 2020

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wraz z podległymi jednostkami w powiecie przez cały rok dbali o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Był to rok inny niż poprzednie ze względu na wybuch pandemii koronawirusa i konieczność podjęcia wspólnego wysiłku w walce z niewidzialnym wrogiem. Nałożenie dodatkowych obowiązków na policjantów nie wpłynęło na profesjonalizm w wykonywaniu codziennych zadań. Ich wytężona praca przekłada się na coraz wyższy poziom świadomości społecznej i ogromny wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego.

Od 2016 roku zauważalny jest systematyczny spadek liczby wypadków drogowych w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. W 2020 roku doszło do 294 zdarzeń i jest to 30% mniej w porównaniu od roku ubiegłego i o aż 45% w stosunku do 2016 roku.

Dynamikę wzrostu poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym potwierdza ogromny spadek ofiar śmiertelnych na naszych drogach. W 2019 roku życie na naszych drogach straciło 23 osoby, a w 2020 roku 9 osób. W ubiegłym roku odnotowaliśmy również spadek liczy osób rannych w wypadkach drogowych. W 2020 roku funkcjonariusze byli wzywani do 3943 kolizji drogowych.

Do wzrostu poziomu bezpieczeństwa przyczyniła się sumienna codzienna służba policjantów. Tylko w 2020 roku funkcjonariusze wylegitymowali ponad 34 tysiące uczestników ruch drogowego i przeprowadzili ponad 28 tysięcy kontroli stanu trzeźwości. Policjanci wyeliminowali z dróg 334 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę pojazdu po wypiciu alkoholu. „Niechlubnym rekordzistą” okazał się 30-latek, który postanowił wybrać się w podróż mając 3,7 promili alkoholu i gdyby nie to, że został w porę zauważony i zatrzymany przez funkcjonariuszy, mógłby doprowadzić do tragedii na drodze.

Policjanci mając świadomość, że głównymi przyczynami zdarzeń drogowych niezmiennie od wielu lat jest nadmierna prędkość niedostosowana do panujących na drodze warunków oraz brawura za kierownicą. W 2020 roku policjanci zwracali szczególną uwagę na osoby lekceważące przepisy ruchu drogowego. Tylko w ciągu 12 miesięcy stwierdzili blisko 7 tysięcy przypadków przekraczania dozwolonej prędkości, a 217 kierowców musiało się pożegnać ze swoim prawem jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

Wzrost poziomu bezpieczeństwa jest związany z aktywnością policyjnych patroli, które są widoczne każdego dnia na naszych drogach oraz są odpowiedzią na sygnały pochodzące od samych mieszkańców. W latach 2017-2019 ustanowiono na stałe patrole Wydziału Ruchu Drogowego przy siedzibach komisariatów podległych Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie. W 2019 roku powołano także specjalną grupę „SPEED”, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego i przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. W Olsztynie od 2019 roku funkcjonuje stanowisko inżyniera ruchu drogowego, który uczestniczy w pracach komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zatwierdza zmiany w organizacji ruchu drogowego zmieniające infrastrukturę miasta. Na profesjonalne wykonywanie zadań służbowych przez policjantów wpływa ich komfort pracy. Tylko w 2020 roku tabor Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz jednostek podległych w powiecie zwiększył się o 6 radiowozów

Przed nami kolejny rok, a wraz z nim dalsza realizacja działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Należy pamiętać, że za każdym wypadkiem kryje się tragedia osób w nim uczestniczących i ich najbliższych, a każdy wyeliminowany nietrzeźwy kierujący, to potencjalny „drogowy zabójca”, dlatego w pełni zaangażujemy się w służbę na naszych drogach, aby każda podróż zakończyła się bezpiecznym dotarciem do celu.

(aj)

 

Powrót na górę strony