Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści nie śpią! Nie daj się oszukać!

Data publikacji 19.01.2021

Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na policjanta” czy „na wnuczka”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. W poniedziałek odnotowaliśmy sześć prób wyłudzenia pieniędzy od seniorów, którzy wykazali się czujnością i nie dali się okraść. Niestety jedna osoba straciła 10 tysięcy złotych. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.

W poniedziałek (18.01.2021r.) na terenie Olsztyna doszło do sześciu prób wyłudzenia pieniędzy od seniorów. We wszystkich przypadkach schemat działania przestępców był taki sam. Podszywając się za „policjantów” wykonujących czynności służbowe, zażądali przekazania gotówki osobie we wskazanym miejscu. Na szczęście w pięciu przypadkach seniorzy wykazali się czujnością. Po odebraniu podejrzanego telefonu w porę zorientowali się, że mogą mieć do czynienia z oszustami, dzięki czemu uniknęli utraty swoich oszczędności. Niestety, mimo licznych apeli Policji informacja o zagrożeniu nie dotarła do wszystkich. Jedna spośród sześciu osób do których dzwonili oszuści uwierzyła w legendę, że ma do czynienia z policjantami próbującymi zatrzymać członków zorganizowanej grupy przestępczej. 85-latka w ten sposób straciła 10  tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Jeśli mamy choćby cień wątpliwości co do wiarygodności dzwoniącej osoby, nie bójmy się przerwać rozmowy, a o całej sytuacji porozmawiać z członkiem rodziny czy zaufanym sąsiadem. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Powrót na górę strony