Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Liczył na szybki zysk, tymczasem oszust zaciągnął na jego konto pożyczkę bankową

O tym, że możliwość szybkiego zysku przy inwestycjach w m.in. kryptowaluty na niesprawdzonych platformach inwestycyjnych często obarczona jest ryzykiem utraty pieniędzy przekonał się 70-letni mieszkaniec Olsztyna. Mężczyzna zachęcony perspektywą dużych zarobków, wypełnił formularz kontaktowy, a następnie wykonując instrukcje osoby podającej się za pracownika platformy inwestycyjnej zainstalował aplikacje umożliwiającą zdalny dostęp do jego komputera oraz przez kamerkę internetową pokazał dowód osobisty i kartę płatniczą. W ten sposób oszust zdobył wszystkie dane i możliwości do zaciągnięcia na konto pokrzywdzonego pożyczki bankowej w wysokości 50 tysięcy złotych.

W czwartek (11.02.2021) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosił się 70-letni mieszkaniec Olsztyna, który poinformował funkcjonariuszy, że padł ofiarą przestępstwa. Z relacji zgłaszającego wynikało, że przeglądając strony internetowe zauważył platformę oferującą szybkie i proste pomnożenie własnych pieniędzy czy możliwość inwestycji w kryptowaluty. Mężczyzna zachęcony perspektywą szybkiego zysku, wypełnił formularz zgłoszeniowy przekazując swoje dane osobowe wraz z numerem telefonu.

Po chwili zadzwoniła do niego kobieta podająca się za przedstawiciela witryny internetowej, która przekazała 70-latkowi podstawowe informacje dotyczące prowadzonych inwestycji i poinformowała, że będzie go niego jeszcze dzwonić. Po kilku dniach 70-latek znowu otrzymał telefon, tym razem od mężczyzny, który przedstawił się również jako pracownik platformy inwestycyjnej. Mężczyzna polecił pokrzywdzonemu w celu pomnożenia pieniędzy zainstalowanie specjalnej aplikacji na swoim komputerze, a następnie wykonywać jego instrukcje w tym przez kamerkę internetową pokazać swój dowód osobisty oraz kartę płatniczą celem identyfikacji. Po tym wszystkim przedstawiciel platformy inwestycyjnej zakończył rozmowę.

Po kilku dniach mężczyzna zauważył niepokojące zadłużenie na jego koncie bankowym. Okazało się, że pokrzywdzony instalując aplikacje umożliwił zdalny dostęp oszustowi do jego komputera i  w ten sposób przestępca zaciągnął pożyczkę bankową w wysokości 50 tysięcy złotych.

Pamiętajmy!

Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed jej podjęciem dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności.

(aj/rj)

Powrót na górę strony