38-LATEK ODPOWIE ZA USZKODZENIE 201 NAGROBKÓW - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

38-LATEK ODPOWIE ZA USZKODZENIE 201 NAGROBKÓW

Intensywna praca policjantów doprowadziła już po kilku godzinach od zdarzenia do ustalenia i zatrzymania sprawcy zniszczenia 201 nagrobków na olsztyńskim cmentarzu. 38-letni mężczyzna usłyszał już zarzut znieważenia miejsca pochówku w związku ze zniszczeniem mienia. Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności. Prokurator złożył wniosek o zastosowanie wobec sprawcy przestępstwa środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

We wtorek (23.03.2021) około godz. 7:30 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o uszkodzeniu płyt nagrobkowych na terenie olsztyńskiego cmentarza. Na miejscu pracowały grupy dochodzeniowo-śledcze wraz z technikami kryminalistyki. Policjanci przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczyli ślady kryminalistyczne oraz nagrania z pobliskich monitoringów. Z ustaleń śledczych wynika, że uszkodzonych zostało dokładnie 201 nagrobków.

W zaledwie kilka godzin od zdarzenia w wyniku intensywnych działań poszukiwawczych olsztyńscy policjanci dotarli do sprawcy. Okazał się nim 38-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego, który został zauważony w pobliżu nekropolii. Mężczyzna w momencie zatrzymania był nietrzeźwy. 38-latek trafił do policyjnego aresztu, gdzie po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut znieważenia miejsca pochówku w związku ze zniszczeniem mienia, do którego się przyznał. 38-latek nie potrafił logicznie wytłumaczyć swojego zachowania. Twierdził, iż w pojedynkę dokonał zniszczenia mienia. Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 24 marca 2021 r. zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Marcina Ł. podejrzanego o znieważenie miejsca pochówku i zniszczenie ponad 200 nagrobków na olsztyńskim cmentarzu.

Prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie skierował do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Marcina Ł. podejrzanego o znieważenie miejsca spoczynku zmarłych poprzez zniszczenie 201 płyt nagrobnych. Do zdarzenia tego miało dojść w okresie od 22 do 23 marca 2021 r. na cmentarzu przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

Sąd Rejonowy w Olsztynie na posiedzeniu w dniu 25 marca 2021 r. przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec Marcina Ł. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sąd uznał, że zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy, w szczególności w postaci wyjaśnień samego podejrzanego, w dużym stopniu uprawdopodabnia, że dopuścił się on popełnienia zarzucanego mu czynu. Mimo, że Marcin Ł. przyznaje się do zarzucanego czynu, to w ocenie Sądu istnieje realna obawa, że pozostając na wolności mógłby ukrywać się i tym samym utrudniać prawidłowy tok postępowania w tej sprawie. Marcin Ł. nie ma stałego miejsca pobytu i prowadzi włóczęgowski tryb życia.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 24 marca 2021 r.

Film rozpoczyna plansza z napisem Komenda Miejska Policji w Olsztynie. Na kolejnym ujęciu widoczny jest zatrzymany mężczyzna, prowadzony korytarzem oraz przez klatkę schodową przez policjantów. Film kończy plansza z napisem Komenda Miejska Policji w Olsztynie.

 

Opis filmu: Prowadzenie zatrzymanego - 38-letni mężczyzna usłyszał już zarzut znieważenia miejsca pochówku w związku ze zniszczeniem mienia. Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności. Prokurator złożył wniosek o zastosowanie wobec sprawcy przestępstwa środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.86 MB)

 

(aj/rp)

 

Powrót na górę strony