Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się oszukać!

Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na policjanta” czy „na wnuczka”. Niestety nasz apel nie trafia do wszystkich. We wtorek 81 i 84-latka straciły swoje oszczędności. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.

We wtorek (20.04.2021) olsztyńscy policjanci otrzymali łącznie osiem zgłoszeń dotyczących oszustwa „na wnuczka” lub „na policjanta”. Niestety w dwóch przypadkach seniory uwierzyli przestępcom i przekazali swoje oszczędności. W pierwszym przypadku do 84-latki zadzwonił mężczyzna podający się za oficera CBŚP, który twierdził, że przestępcy chcą okraść jej mieszkanie. Mężczyzna kazał kobiecie pozamykać drzwi i okna do pomieszczeń, ponieważ może zostać tam wpuszczony gaz usypiający. Następnie wypytał ją o posiadane oszczędności oraz poinformował, że kobieta będzie uczestniczyć w zasadzce i w tym celu musi policjantom przekazać swoje oszczędności. Sprawca, aby uwiarygodnić swoją legendę poprosił kobietę, aby bez rozłączenia się wybrała numer 997, gdzie w słuchawce miała usłyszeć głos innego funkcjonariusza, który potwierdził jej udział w policyjnej akcji. Po chwili do 84-latki zadzwonił kolejny mężczyzna, tym razem podający się za prokuratora, który poinstruował kobietę, aby swoje pieniądze wyrzuciła przez okno – co ostatecznie zrobiła. W ten sposób 84-latka straciła ponad 18 tysięcy złotych.

Do kolejne zdarzenia doszło kilka godzin później. Tym razem do 81-latki zadzwonił mężczyzna, który twierdził, że jej siostrzeniec miał wypadek drogowy w wyniku którego potrącił kobietę w ciąży i grozi mu wiele lat więzienia. Jedynym wyjściem z tej sytuacji miało być opłacenie kaucji, aby jej członek rodziny odzyskał wolność. Kobieta zebrała wszystkie swoje oszczędności i przekazała je nieznanemu mężczyźnie. 81-latka po chwili zadzwoniła do swojej rodziny i zorientowała się, że padła ofiarą przestępców.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

(aj)

Powrót na górę strony