Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów w sieci

Epidemia koronawirusa spowodowała, że część z nas wiele spraw załatwia w sieci. Kupujemy towary, usługi czy opłacamy rachunki. Jest to wygodne narzędzie, dzięki któremu możemy ograniczyć kontakt z innymi osobami. Należy jednak pamiętać, że sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać naszej szczególnej kontroli.

W ubiegły weekend funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwie od mieszkańców Olsztyna. 37-latka na jednym z portali aukcyjnych zamieściła ogłoszenie o sprzedaży alby komunijnej. Z kobietą skontaktowała się osoba zainteresowana kupnem produktu za pomocą komunikatora społecznościowego. Oszustka w trakcie konwersacji poprosiła, aby sprzedająca kliknęła w wysłany przez nią link i tam podała dane swojej karty płatniczej oraz kod CVV, rzekomo dzięki czemu miała otrzymać pieniądze za towar. Pokrzywdzona na fałszywej stronie wpisała wszystkie swoje dane oraz kod aktywacyjny do płatności. Po chwili kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępcy, ponieważ z jej konta zniknęło blisko 500 złotych. W drugim przypadku w bardzo podobny sposób 38-latek stracił blisko 700 złotych próbują sfinalizować transakcje sprzedaży gier komputerowych.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Jakakolwiek sugestia konieczności ponownego wpisania naszych danych do zalogowania się na danej stronie, powinna wzbudzić naszą czujność. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL czy numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

(aj)

Powrót na górę strony