Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny rowerzysta

Dzisiaj, 10 czerwca 2021 r., policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, prowadzą wzmożone działania ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec rowerzystów, kierujących rowerami wobec pieszych, a także sprawdzają czy rowerzyści nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Między styczniem, a czerwcem 2021 r. w Olsztynie doszło do 17 kolizji oraz 6 wypadków z udziałem rowerzystów, gdzie rannych zostało 6 osób. Natomiast w powiecie olsztyńskim miało miejsce 7 kolizji oraz 6 wypadków z udziałem kierujących rowerami, w których rannych zostało 7 osób. Najczęstszymi przyczynami tych zdarzeń, było nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście! Dlatego apelujemy do kierowców samochodów, aby zwracali szczególną uwagę na osoby poruszające się na rowerach!

Olsztyńscy policjanci nieustannie podkreślają, że bardzo ważny jest wzajemny szacunek na drodze oraz dbanie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego! Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich, tj. pieszych,  kierowców samochodów, motocyklistów oraz rowerzystów… A teraz, gdy wielkimi krokami zbliżają się wakacje, pogoda i rosnąca temperatura pozwalają stwierdzić, że sezon letni rozpoczął się, to czas, który wielu osobom kojarzy się właśnie z częstą jazdą na rowerze. Wiele osób przesiada się z samochodów na jednoślady.

W Olsztynie od rana funkcjonariusze prowadzą akcję „Rowerzysta”, której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz ograniczenie liczby wypadków drogowych z kierującymi jednośladami. Policjanci rozdawali rowerzystom elementy odblaskowe, dbając o ich większą widoczność na drodze; przypominali najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy oraz sprawdzali ich trzeźwość. Ponadto mundurowi, w rozmowach z rowerzystami, podkreślali, że używając tego środka lokomocji powinni pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu swego mienia - roweru.

Zabezpieczaj swój rower

W tym okresie roku, a na drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów, czemu sprzyjają dobre warunki pogodowe. Rower to ekologiczny, wygodny, prozdrowotny oraz ekonomiczny środek transportu. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z utratą roweru, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które mogą uchronić nas przed kradzieżą. Korzystając z roweru, pamiętaj aby odpowiednio go zabezpieczyć, dlatego kiedy wchodzimy do sklepu (nawet na przysłowiową chwilę), przypinajmy swój jednoślad do nieruchomych elementów (np. do stojaka na rowery), a w koszyku lub bagażniku nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy (np. saszetki, portfela czy telefonu) oraz toreb z zakupami. Dlaczego? - Bo mogą one stać się łatwym łupem dla złodzieja. Ponadto każdorazowe  pozostawienie niezabezpieczonego roweru np. przed domem/blokiem lub sklepem jest okazją dla złodziei, tak samo jak pozostawianie go na otwartej klatce schodowej czy też w pomieszczeniach ogólnodostępnych.

Bezsprzecznie każdy rower warto zaopatrzyć w dobrego typu zabezpieczenia, zaś dzieciom i młodzieży należy przypominać, żeby używały zapięć do rowerów wybierając się do znajomych, sklepu, centrum handlowego lub do szkoły.

Pamiętaj o zasadach BRD

Pamiętajmy, że poruszając się rowerem nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa. W związku z tym rowerzyści w sposób szczególny, powinni obserwować swoje otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może wiązać się z nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami.

Rowerzystom przypominamy, że:

  • kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
  • rowerzysta, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu;
  • w przypadku braku drogi rowerowej kierujący może poruszać się poboczem lub jezdnią;
  • dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę;
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h, wynosi co najmniej 2m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
  • kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się: jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, czepiania się pojazdów.

  • Ilustracje rowerzystów w rejonie dróg publicznych. Na zdjeciu widoczny jest policjant w kamizelce odblaskowej.
  • Ilustracje rowerzystów w rejonie dróg publicznych. Na zdjeciu widoczny jest policjant w kamizelce odblaskowej.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne są również: oświetlenie roweru, sprawne hamulce oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Zalecamy aby kierujący rowerem używał kasku ochronnego, choć nie jest to obowiązkowe, to warto żeby rowerzyści jeździli w kaskach. Warto zdawać sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźne zdarzenie na rowerze i brak kasku chroniącego głowę, może spowodować uszczerbek na zdrowiu. Warto również aby rowerzyści mieli na sobie lub swoim jednośladzie elementy odblaskowe, co zwiększy ich widoczność zwłaszcza po zmroku oraz przy ograniczonej widoczności.

Bądźmy bezpieczni!

Powrót na górę strony