Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

74-latek uwierzył w legendę oszustów – stracił 20 tysięcy złotych

Data publikacji 18.06.2021

Policjanci ostrzegają przed oszustwami metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”. Niestety nasz apel nie trafia do wszystkich. W czwartek 74-latek stracił 20 tysięcy złotych będąc przekonany, że uczestnicy w policyjnej akcji. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi

W czwartek (17.06.2021r.) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą na „policjanta”. Z relacji 74-latka wynikało, że zadzwonił do niego mężczyzna podający się za funkcjonariusza z Komendy Głównej Policji, który twierdził, że zajmuje się rozpracowywaniem grupy oszustów. Następnie sprawca poprosił seniora o pomoc w przeprowadzeniu policyjnej akcji. Oszust, aby uwiarygodnić swoją legendę polecił mężczyźnie, aby bez rozłączenia się wybrał numer 997, gdzie w słuchawce miał usłyszeć głos innego policjanta, który potwierdził jego udział w policyjnej akcji. Pokrzywdzony myśląc, że pomaga funkcjonariuszom wykonywał wszystkie polecenia oszusta – wybrał pieniądze z banku, a następnie zostawił je w koszu na śmieci. Po chwili 74-latek zorientował się, że padł ofiarą przestępców. W ten sposób stracił 20 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

(aj)

Powrót na górę strony