Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkania profilaktyków i rozmowa z pokrzywdzonym przez fałszywych policjantów

Olsztyńscy profilaktycy policyjni 24 czerwca 2021 r. zachowując reżim sanitarny spotkali się z uczestnikami Dziennego Domu Senior+ w Laurentiusie podczas, którego omówione zostały zmiany w Ustawie prawo o ruchu drogowym, które weszły w życie 1 czerwca br. Ponadto reprezentanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie spotkanie wykorzystali również po to, aby porozmawiać na temat zagrożeń związanych z oszustwami „na policjanta”, „na wnuczka”, „na koronawirusa”, „na lekarza” itp.

Głównym celem spotkania było uwrażliwienie osób starszych na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa oraz wyjaśnienie jak postępować w przypadku zagrożenia. Wiele czasu poświęcono na przekazanie bardzo ważnych informacji na temat problematyki bezpieczeństwa seniorów jako uczestników ruchu drogowego. Przypomniano o obowiązku używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym oraz o podstawowych zasadach poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach. Zwrócono szczególną uwagę na niedawno wprowadzone zmiany w Ustawie prawo o ruchu drogowym, zwłaszcza dotyczące pieszych i kierowców.

Przedstawicielki Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej apelowały do seniorów aby bardzo dbali o swoje bezpieczeństwo w #RD oraz nie dali się zwieść oszustom, chcącym wykorzystać ich ufność, wiarę w ludzi oraz bazującym na ich empatii. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że obecnie wielu przestępców wykorzystuje okres trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 oraz stan epidemii, podszywając się pod rachmistrzów oraz „osoby walczące z Covid-19”, wyłudzając dane osobowe oraz oferując różne nieprawdziwe: umowy, szczepionki, wizyty u lekarzy czy inne oferty handlowe, za które żądają pieniędzy.

Na zakończenie wizyty Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej w Laurentiusie, uczestnicy Dziennego Domu Senior+ otrzymali magnesy profilaktyczne, odblaski oraz ulotki prewencyjne. Upowszechniano również wiedzę na temat numeru telefonu alarmowego 112 oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Spotkanie to było kolejnym działaniem olsztyńskiej Policji na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych.

 

 

Ku przestrodze dołączamy do komunikatu autentyczną rozmowę, przeprowadzoną z 83-letnim mieszkańcem Olsztyna, który padł ofiarą oszustów podszywających się za policjantów. Mamy nadzieję, że wywiad z pokrzywdzonym będzie przestrogą dla innych i wyostrzy naszą czujność na tego typu zagrożenia.

(dm/rp)

Powrót na górę strony