Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kręci mnie bezpieczeństwo nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

Data publikacji 08.07.2021

7 lipca 2021 r. nad jez. Ukiel Zespół ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, zachowując reżim sanitarny, przeprowadził wraz z policyjnymi wodniakami cztery spotkania profilaktyczno-edukacyjne z dziećmi i młodzieżą korzystającymi z zorganizowanego wypoczynku w stolicy Warmii i Mazur. Spotkania odbyły się w ramach realizacji planu „Bezpieczne wakacje 2021” oraz ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Podczas sezonu letniego oraz w okresie wakacji wypoczynek i rekreacja nad akwenami wodnymi jest jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu wolnego wśród Polaków. Aby wakacyjny odpoczynek nad morzem, jeziorem czy basenem kojarzył się nam wyłącznie z miłymi wspomnieniami, bezwzględnie trzeba pamiętać o unikaniu i niwelowaniu zagrożeń. W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie po raz kolejny apelowali, aby wybierać tylko strzeżone kąpieliska, stosować się do regulaminu, znaków i flag ustawionych na plażach. Przestrzegano również przed zagrożeniami związanymi z zażywaniem substancji psychoaktywnych oraz spożywaniem alkoholu, wskazując je jako potencjalne przyczyny utonięć.


Profilaktycy z olsztyńskiej komendy wraz z policją wodną dla dzieci i młodzieży przygotowali kilka atrakcji, jak np. pokaz ratownictwa na wodzie, zaprezentowali sprzęt policyjnych wodniaków oraz umundurowanie policjanta. Dzieci i młodzież dowiedziały się również, jak należy zachować się w przypadku ataku agresywnego zwierzęcia, jednocześnie ćwicząc pozycję na tzw. żółwia. Spotkanie było również doskonałą okazją do promowania służby w Policji wśród młodzieży.


Ponadto podczas tych wydarzeń omówione zostały istotne kwestie dotyczące bezpieczeństwa poza domem, m.in. na drodze (zwracano uwagę zwłaszcza na nowe przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych, rowerzystów czy osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych) i nad wodą, a także sytuacje związane z kontaktem z nieznajomymi osobami. Jednakże największe zainteresowanie i emocje wśród uczestników spotkań wzbudziły symulacje akcji ratowniczych wobec topiącego się mężczyzny, który stracił równowagę i spadł ze SUP-a, przeprowadzonych przez policję wodną.
Członkinie Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej przypomniały także zebranym na spotkaniu zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po ścieżkach rowerowych oraz omówiły, co należy zrobić, gdy zgubimy się oraz przestrzegały przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk i organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Ponadto najmłodsze dzieci poznały maskotkę olsztyńskiej Policji tj. sierż. Żabusia, który wzbudził dużą sympatię.


W trakcie spotkań zorganizowano krótkie konkursy wiedzy o zasadach wypoczynku i rekreacji nad wodą. Wiedza dzieci i młodzieży była imponująca, a kilka najbardziej aktywnych osób za najtrafniejsze oraz najciekawsze odpowiedzi zostało nagrodzonych. Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali pakiet ulotek związanych z bezpieczeństwem na wodzie czy w lesie oraz elementy odblaskowe dzięki, którym będą bardziej widoczni na drodze. Spotkania przebiegły w wesołej atmosferze, czego potwierdzeniem były szerokie uśmiechy na twarzach młodych osób oraz organizatorów.
Tego typu działania profilaktyczno-edukacyjne służą zwiększeniu bezpieczeństwa nie tylko najmłodszych, ale całych rodzin korzystających z uroków lata. O tym, czy tegoroczne wakacje będzie można zaliczyć do udanych i bezpiecznych, zależy przede wszystkim od poczynań każdego z nas. A przecież wystarczy przestrzegać kilku prostych, ale bardzo ważnych zasad, aby uniknąć niebezpieczeństw.


Życzymy bezpiecznych wakacji!

(dm)

 

Powrót na górę strony