Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt za przestępstwa przeciwko mieniu

Intensywna i skuteczna praca olsztyńskich policjantów doprowadziła do ustalenia i zatrzymania sprawcy przestępstw przeciwko mieniu. 28-latek usłyszał łącznie 13 zarzutów. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności, ponieważ w przeszłości był karany za podobne przestępstwa – działał w warunkach recydywy. Decyzją sądu mężczyzna spędzi najbliższe 3 miesiące w areszcie.

Na początku lipca 2021 roku olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży osobowego volkswagena z jednej z posesji na terenie miasta. Wartość strat to 2,5 tysiąca złotych. Sprawą zajęli się funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu. Ich intensywna i skuteczna praca pozwoliła na zatrzymanie sprawcy przestępstwa na jednej z olsztyńskich ulic, który poruszał się kradzionym volkswagenem. Okazał się nim 28-letni mieszkaniec Olsztyna. Z policyjnych ustaleń wynika, że mężczyzna wynajmował od pokrzywdzonego mieszkanie i wiedząc, że w zaparkowanym aucie właściciel pozostawia kluczyki, ukradł je sprzed posesji. 28-latek od dłuższego czasu był w zainteresowaniu olsztyńskich policjantów, ponieważ miał związek z innymi przestępstwami przeciwko mieniu. Okazało się, że jest on również sprawcą kradzieży innego auta – osobowego mercedesa do którego doszło w czerwcu 2021 roku. W tym przypadku mężczyzna porzucił samochód na jednej ze stacji paliw. W obu przypadkach skradzione auta wróciły już do swoich prawowitych właścicieli.

Policjanci prowadzący postępowanie ustali także, że 28-latek pod koniec maja tego roku ukradł z hotelu, którego był byłym pracownikiem, alkohol i artykuły spożywcze o łącznej wartości blisko 1,5 tysiąca złotych. Mężczyzna odpowiedzialny jest również za kradzieże sklepowe. Jego łupem padły markowe okulary, damskie torebki czy perfumy. Okazało się, że 28-latek na początku czerwca przywłaszczył znaleziony portfel w olsztyńskim parku. Następnie posługując się dokumentami pokrzywdzonego zastawiał w lombardach skradzione towary oraz włamał się na jego konto bankowe dokonując płatności zbliżeniowej. Ponadto mężczyzna ukradł sprzed jednego ze sklepów rower o wartości 800 złotych.

Ostatecznie 28-latek usłyszał łącznie 13 zarzutów które dotyczyły kradzieży i kradzieży z włamaniem, posługiwanie się dokumentami innej osoby czy ich podrabianie. Mężczyzna był w przeszłości karany za podobne przestępstwa, w związku z czym będzie odpowiadał w warunkach tzw. recydywy. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu na wniosek Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ wobec mężczyzny zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.
 
(aj/rj)

Powrót na górę strony