Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przewrócona łódź na Jeziorze Ukiel. Pomogli policyjni wodniacy

Silny i gwałtowny wiatr oraz opady deszczu spowodowały, że doszło do przewrócenia łódki na Jeziorze Ukiel w Olsztynie. Żaglówką podróżowało dwóch mężczyzn wraz z dwójką dzieci. Z pomocą poszkodowanym ruszyli policyjni wodniacy, którzy wydobyli ich z wody. Tym razem wszystko skończyło się dobrze. Wypoczywając nad akwenami, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W niedziele (25.07.2021) olsztyńscy wodniacy dbali o bezpieczeństwo osób przebywających nad Jeziorem Ukiel. Około godz. 14:00 w wyniku nagłego pogorszenia się pogody, doszło do wywrócenia łódki typu omega, którą podróżowało dwóch mężczyzn oraz dzieci w wieku 4 i 7-lat. Policjanci natychmiast podjęli interwencję, podpłynęli do poszkodowanych, aby udzielić im pomocy. Sytuacja była na tyle groźna i wymagała dynamicznego działania, ponieważ jedno z dzieci zaplątało się o linkę przymocowaną do żaglówki. Policjanci po chwili wydobyli wszystkich na swoją łódź. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejsce wezwano także patrol WOPR-u, któremu przekazano osoby.
Warto podkreślić, że oprócz obecności policjantów na szczęśliwe zakończenie tego zdarzenia miało wpływ odpowiedzialne zachowanie osób wypoczywających nad wodą, którzy byli wyposażeni w podstawowe środki bezpieczeństwa jakim były kapoki. 32 i 42-latek byli trzeźwi.

Pamiętajmy, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Podczas pobytu nad akwenami należy przestrzegać podstawowych zasad:

•    Zanim wejdziemy/wypłyniemy na wodę, należy dokładnie sprawdzić prognozę pogody;
•    korzystajmy tylko ze strzeżonych kąpielisk
•    nie należy skakać do wody płytkiej, oraz wody o niezbadanym gruncie;
•    nigdy nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu – może to zakończyć się tragedią;
•    pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy bez opieki swoich dzieci – nawet na chwilę nie powinny one pozostać same w wodzie;
•    zanim skorzystamy ze sprzętu pływającego, dokładnie sprawdźmy czy jest on w pełni sprawny i w razie konieczności wyposażony w kamizelki ratunkowe.


(aj/rj))

  • Zdjęcie przedstawia przewróconą łódź.
  • Zdjęcie przedstawia przewróconą łódź na jeziorze, obok łódź z ratownikami wodnymi.
  • Zdjęcie przedstawia przewróconą łódź na jeziorze.
Powrót na górę strony