Zaniżył wagę cukierków – odpowie za oszustwo - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Zaniżył wagę cukierków – odpowie za oszustwo

I choć różnica w cenie wynosiła niewiele ponad 40 zł, to nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z przestępstwem oszustwa zagrożonym karą do 8 lat pozbawienia wolności. W przestępczą pułapkę wpadł 49-latek po tym jak na opakowaniu słodyczy pozamieniał kartki z kodem kreskowym oraz nalepkami zaniżając tym samym wartość produktu. Policja przypomina, że przy tego typu przestępstwach to nie wartość a sposób działania decyduje o odpowiedzialności karnej.

W środę (06.10.2021 r.) o godzinie 17:00 oficer dyżurny został poinformowany o ujęciu przez pracowników ochrony mężczyzny podejrzewanego o oszustwo. Przestępstwo polegało na zaniżeniu wartości kupowanych przez 49-latka słodyczy. Mężczyzna na warte pierwotnie ponad 60 zł cukierki przekleił kody kreskowe i nalepki z cenami co skutkowało ostatecznie tym, że 49-latek zapłacił przy kasie kwotę o 40 zł mniejszą niż powinien. Procederowi przyglądał się pracownik ochrony, który ujął mężczyznę w chwili, gdy ten przekroczył linię kas.

Ostatecznie chęć zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych może kosztować 49-latka znacznie więcej. Zgodnie z prawem w przypadku oszustwa to nie wartość produktu a charakter czynu decyduje o odpowiedzialności karnej. W przypadku oszustwa, o którym jest mowa w opisanej sytuacji sprawcy przestępstwa może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(rp)

Powrót na górę strony