Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zwierzęta na drogach. Policjanci apelują o ostrożność

Wczoraj olsztyńscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia z udziałem zwierzyny leśnej. Pamiętajmy, że zderzenie z dzikim zwierzęciem może okazać się bardzo groźne. Dlatego, poruszając się drogą biegnąca przez tereny leśne należy zachować czujność.

We wtorek (19.10.2021) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w pobliżu m. Bartąg. Jak ustalono 23-letniemu kierującemu BMW na prostym odcinku drogi z przydrożnego rowu nagle wybiegła sarna. Niestety zwierzę zginęło na miejscu. Kierujący osobowym BMW nie odniósł obrażeń.

Policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:

  • W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach.
  • Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje.
  • Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.
  • Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi.
  • Nie lekceważmy znaków drogowych informujących o zwierzętach. Znak A18b - jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne.
Powrót na górę strony