Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Autochodzikiem w drogę do edukacji komunikacyjnej

Data publikacji 26.10.2021

Bezpieczeństwo na drodze to temat, z którym do czynienia ma każdy z nas. W tej materii nie są odosobnione nawet dzieci, których edukacja spoczywa na dorosłych. Jednym z programów edukacji najmłodszych w zakresie komunikacji jest Autochodzik.

Przedszkolny program edukacji komunikacyjnej dla najmłodszych Autochodzik realizowany jest od 2009 roku. Swym zasięgiem obejmuje setki dzieci z ponad 40 przedszkoli z Olsztyna i terenu województwa warmińsko-mazurskiego. W ramach akcji edukacyjnej Autochodzik w ubiegłym tygodniu (21.10.2021 r.) w siedzibie WORD w Olsztynie odbyło się wręczenie pakietów edukacyjnych. Z uwagi na ograniczenia związane z COVID-19, narzędzia edukacyjne z rąk organizatora odebrali nauczyciele. Pakiety szkoleniowe z przeznaczeniem do edukacji najmłodszych zostały zakupione ze środków WORD i Urzędu Miasta Olsztyna.

Pakiety zakupione ze środków WORD Olsztyn oraz Urzędu Miasta Olsztyna stanowią niezwykle przydatne narzędzia w pracy wychowawców przedszkolnych. Program, którego celem jest przygotowanie dzieci do samodzielnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym wspiera Komenda Miejska Policji w Olsztynie. Przedstawiciele olsztyńskiej jednostki Policji, zorganizowane spotkanie wykorzystali również do promocji policyjnej książeczki pt. „Na ratunek Poli”, która w spisie treści zawiera historie małej dziewczynki notorycznie wpadającej w tarapaty. Na szczęście każda z opowieści ma swój szczęśliwy finał. Policjanci zwrócili uwagę na fakt, że czytane dzieciom policyjne opowieści przygód bohaterki Poli buduje i utrwala u najmłodszych odbiorców konieczność dbania o bezpieczeństwo własne i innych na każdej płaszczyźnie życia. Więcej o przygodach Poli znajdziesz tu: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/wolnytekst/85311,Profilaktyka-Smyka.html
Skierowany do dzieci, rodziców…

Kluczowymi odbiorcami programu są trzy grupy oddziaływania:
Nauczyciele – ich rolą jest budowanie prawidłowych zachowań
Rodzice – do nich należy utrwalenie prawidłowych postaw
Dzieci – nauka poprzez zabawę przez cały okres wychowania przedszkolnego
Program długofalowy…
Odchodząc od akcyjności, twórcy programu chcą, aby przygotowanie do uczestniczenia w ruchu drogowym, zintegrowane z innymi umiejętnościami, realizowane było w przedszkolu jako stałe, coroczne, programowe działanie, kierowane w równym stopniu do rodziców, jak i do dzieci.

Zabawa jest dominującą formą aktywności dziecka w przedszkolu, dlatego też zaproponowany proces nauczania oparty jest na zabawach symulacyjnych, manipulacyjnych, konstrukcyjnych, tematycznych, słuchowych, dydaktycznych i ruchowych. W proces nauki angażowane są wszystkie zmysły, a dziecko uczy się, wykorzystując bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij : https://word.olsztyn.pl/autochodzik-program-edukacji-komunikacyjnej-dla-najmlodszych/

Powrót na górę strony