Aktualności

Przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w środkach komunikacji miejskiej pod lupą Policjantów i kontrolerów olsztyńskiego ZDZiT-u

Ostatnia doba to ponad 24 tys. przypadków zakażeń koronawirusem w kraju. W ciągu ostatniej doby 403 osoby zmarły na skutek powikłań związanych z COVID-19. Dążąc do zminimalizowania skutków śmiertelnego wirusa, należy działać zdecydowanie i stosować się do obowiązujących obostrzeń związanych m.in. z poruszaniem się komunikacją zbiorową. W środkach transportu publicznego pasażerowie są zobowiązani do noszenia maseczek – zadaniem Policji, Straży Miejskiej oraz kontrolerów ZDZiT-u będą kontrole przestrzegania obowiązujących nakazów.

Dystans, dezynfekcja, maseczka, a do tego wietrzenie pomieszczeń i szczepienia - jest mnóstwo możliwości uniknięcia lawinowego wzrostu zakażeń. Niestety, nie wszyscy chcą dostosować się do podstawowych zasad w celu uniknięcia ewentualnego kolejnego lockdownu.

Policja wspólnie ze Strażą Miejską oraz kontrolerami ZDZiT będą jeszcze częściej sprawdzać przestrzeganie pandemicznych przepisów przez pasażerów. Jesteśmy przekonani, że wspólne działanie przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa podróżujących.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami noszenie maseczek zakrywających usta i nos jest obowiązkowe w pojazdach transportu zbiorowego. Przypominają o tym specjalne plakaty na drzwiach oraz komunikaty głosowe, oraz na wyświetlaczach w autobusach i tramwajach. Brak przestrzegania przepisów może skutkować mandatem.

Przypomnijmy, że Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu oraz operatorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i Konsorcjum Meteor/Irex-3 przykładają szczególną wagę do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym. Dezynfekowane są zarówno autobusy, tramwaje, jak również biletomaty.

  • Zdjęcie przedstawia kontrole maseczek w miejscach objętych nakazem ich używania. Zdjęcie przedstawia funkcjonariuszu mundurowych w trakcie wykonywania obowiązków służbowych tj. podczas kontroli przestrzeni publicznej.
  • Zdjęcie przedstawia kontrole maseczek w miejscach objętych nakazem ich używania. Zdjęcie przedstawia funkcjonariuszu mundurowych w trakcie wykonywania obowiązków służbowych tj. podczas kontroli przestrzeni publicznej.
  • Zdjęcie przedstawia umundurowanych policjantów w sklepie.

Olsztyńscy policjanci wspierani przez straż miejską oraz pracowników nadzoru ruchu z olsztyńskiego Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie prowadzą kontrole dotyczące przestrzegania obowiązku zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w określonych miejscach. Zwracają oni szczególną uwagę na to, czy mieszkańcy stosują się do przepisów, jakie dotyczą przebywania w środkach komunikacji publicznej. Ponadto w dalszym ciągu policjanci kontrolują m.in. obiekty handlowe. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia (12-18.11.2021) na terenie Olsztyna policjanci odnotowali 241 wykroczeń dotyczących nieprzestrzegania obowiązku zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w określonych miejscach.

Przypominamy, że ignorowanie nakazu zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki narusza przepis art. 116 par. 1a kodeksu wykroczeń, które jest zagrożone mandatem do 500 zł, ponadto sprawa może zostać skierowana do rozpatrzenia przez sąd.

(ZDZiT, KMP)

Powrót na górę strony