Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne święta na drogach

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, to również czas wzmożonego ruchu na drogach. Jest to okres, kiedy wiele osób wyjeżdża, aby spotkać się z rodzinami. Nic więc dziwnego, że w krajobraz świąteczny wpisane są także podróże - te bliskie i często także bardzo dalekie. Jak co roku w tym dniach na ulicach pojawi się zwiększona liczba patroli policyjnych, szczególnie ruchu drogowego. Wszystko po to, aby świąteczny czas na drogach upłynął bezpiecznie. Pamiętajmy także, że w czasie świąt nadal obowiązują zasady sanitarne. Ich przestrzeganie jest tym ważniejsze, że w okresie przedświątecznym, więcej się przemieszczamy i nawiązujemy kontakt z większą liczbą ludzi.

W tym wyjątkowym okresie policjanci dołożą wszelkich starań, aby wspierać podróżnych, koncentrując swoje działania w szczególności na udzielaniu uczestnikom ruchu drogowego wszelkiej pomocy. Nie może być jednak taryfy ulgowej wobec osób, które w rażący sposób naruszają przepisy ruchu drogowego i tym samym narażają innych na ryzyko utraty życia i zdrowia.

Policjanci w trakcie przeprowadzonych kontroli drogowych, będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Funkcjonariusze swoją uwagę skupią m.in. na przekraczaniu dozwolonej prędkości przez kierujących. W dalszym ciągu to właśnie prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Podczas kontroli sprawdzony zostanie również sposób przewożenia pasażerów, czy korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w specjalnie do tego przygotowanych fotelikach. Pamiętajmy także o odpowiednim przewożeniu naszych zwierząt w aucie. Policjanci będą reagować na łamanie przepisów ruchu drogowego nie tylko przez kierujących, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego – osoby piesze czy rowerzystów.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróży oraz o odpowiednim przygotowaniu auta:

Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie auta i jego sprawność techniczną. Przed podróżą sprawdźmy poziom płynów eksploatacyjnych, stan hamulców czy wycieraczek. Pamiętajmy o odśnieżeniu naszego auta przed podróżą. Zalegające warstwy śniegu na dachu auta mogą spowodować zagrożenie dla innych użytkowników – zwłaszcza tych, którzy jadą za nami. Przypominany również o zmianie opon na zimowe, które poprawią przyczepność auta szczególnie na śliskiej nawierzchni. Zadbajmy również, aby za kierownicę wsiadały osoby bezwzględnie trzeźwe i wypoczęte.

Apelujemy o ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego, szczególnie teraz, gdy aura pogodowa sprawia, że warunki na drogach są bardziej zmienne i niebezpieczne. Nawierzchnia w wielu miejscach może być śliska. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w rejonie skrzyżowań oraz przejść dla pieszych. Ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne apelujemy do pieszych o noszenie elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność na drodze. Nawet w terenie zabudowanym pieszy posiadający odblask jest lepiej widoczny, a kierowca ma więcej czasu na właściwą do warunków na drodze reakcje. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie.

Jak co roku w okresie świątecznym policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze będzie ono zależało również od nas samych. Zadbajmy aby nadchodzące święta były spokojne i bezpieczne.

(aj)

Powrót na górę strony