Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

78-latka uwierzyła w legendę oszustów – straciła oszczędności

Policjanci w dalszym ciągu ostrzegają przed oszustwami metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” prowadząc m.in. kampanię informacyjną pt. „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”. Niestety, nasze apele nie trafiają do wszystkich seniorów. W poniedziałek 78-latka będąc przekonana, że pomaga córce straciła swoje oszczędności. Z kolei 61-latek z Olsztynka w porę zorientował się, że rozmawia z fałszywą policjantką i zakończył rozmowę, tym samym unikając utraty pieniędzy.

W ciągu jednego dnia policjanci na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego otrzymali dwa zgłoszenia o próbie oszustwa metodą „na wnuczka”. Niestety w jednym z przypadków seniorka uwierzyła w legendę przestępców i przekazała swoje oszczędności. Z relacji 78-latki wynikało, że na jej telefon zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Oszustka poinformowała seniorkę, że jej córka potrąciła kobietę na przejściu dla pieszych i grozi jej 3 lata więzienia. 78-latka miała otrzymać informację, że jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnej przez córkę jest wpłacenie kaucji. Fałszywa policjantka najpierw wypytywała seniorkę o posiadane oszczędności, a następnie zażądała od niej 600 tysięcy złotych.
78-latka w pewnym momencie poprosiła o rozmowę z córkę. Wtedy to miała usłyszeć, że nie może podejść do telefonu, ponieważ w wyniku wypadku straciła kilka zębów i nie jest w stanie się komunikować. Seniorka zawierzyła w legendę oszustki i będąc przekonana, że pomaga swojej rodzinie przekazała gotówkę w polskiej i obcej walucie przestępcom w umówionym miejscu pod blokiem. Po kilkudziesięciu minutach 78-latka zadzwoniła do swojej córki, której jak się okazało nic nie groziło. Seniorka w ten sposób zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Wartość strat to 3200 złotych i 6200 Euro.
Postawą godną naśladowania wykazał się 61-letni mieszkaniec Olsztynka, którego próbowano oszukać w podobny sposób. Mężczyzna w porę zorientował się, że ma do czynienia z oszustami i najpierw przerwał rozmowę telefoniczną, po czym skontaktował się z najbliższą jednostką policji.
W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Przypominamy także o prowadzonej akcji profilaktycznej „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/89963,Nie-daj-sie-zlapac-Nie-daj-sie-oszukac-Dzwoni-oszust-Rozlacz-sie.html

(aj/kh)

 

Powrót na górę strony