Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów!

Bezwzględni oszuści znów zaatakowali. Do olsztyńskiej jednostki policji zgłosiło się dwóch mężczyzn, którzy padli ofiarą przestępców. 24 i 28-latek myśląc, że korespondują z potencjalnymi kupującymi kliknęli w wysłane linki i na fałszywych stronach podali wrażliwe dane. Łączna wartość strat to blisko 4500 złotych.

W czwartek (10.03.2022) olsztyńscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwie internetowym. W obu przypadkach działanie sprawców było bardzo podobne. Z relacji pokrzywdzonego 24-latka wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż części samochodowe. Po kilku minutach z mężczyzną skontaktował się potencjalny kupujący. Oszust w trakcie konwersacji zaproponował, że zajmie się wszelkimi formalnościami, w tym organizacją przesyłki kurierskiej. Pokrzywdzony miał jedynie kliknąć w wysłany link i tam podać swój login i hasło do bankowości internetowej. Po chwili pokrzywdzony przekazał nawet kod w celu autoryzacji logowania na witrynę banku. Przestępca w ten sposób zyskał dostęp do jego konta bankowego. Mężczyzna zorientował się, że ma do czynienia z oszustem, po tym jak na jego konto zaciągnięto pożyczkę gotówkową i wypłacono zgromadzone pieniądze w kwocie 2000 złotych. Tego samego dnia w podobny sposób został oszukany 38-latek, który stracił blisko 2500 złotych.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

(aj)

 

Powrót na górę strony