Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo i planowanie działań o charakterze prewencyjnym — tematem przewodnim odprawy służb zewnętrznych przed sezonem letnim

Kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie we wtorek (26.04.2022 r.) zorganizowało posiedzenie Zespołu Zadaniowego przy Koordynatorze Działań Zewnętrznych. Spotkanie poświęcono organizacji oraz koordynacji działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo i koordynację działań zewnętrznych o charakterze prewencyjnym podczas sezonu letniego 2022 r. Gospodarzem spotkania był I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie mł. insp. Robert zalewski. W odprawie udział wzięli: Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Komendant Straży Miejskiej w Olsztynie, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Olsztyna, inspektor Straży Leśnej, przedstawiciele Straży Rybackiej z Olsztyna i Pasymia oraz przedstawiciele komórek i jednostek organizacyjnych Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Mł.insp. Robert Zalewski po przywitaniu zaproszonych gości omówił cele i plany dotyczące przyszłych spotkań. I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie w swoim przemówieniu odniósł się do wyzwań, z którymi służby Policji i współpracujące z nią instytucje zmagają się w związku z ostatnimi wydarzeniami na terytorium Ukrainy i ściśle z nią związaną zmieniającą się sytuacją geopolityczną w regionie.

Celem spotkania było przede wszystkim omówienie działań dotyczących bezpieczeństwa i profilaktyki przed zbliżającym się sezonem turystycznym ze zwróceniem szczególnej uwagi na akweny i tereny przywodne. Przedstawiciele Wydziału Zabezpieczenia Miasta KMP w Olsztynie zaprezentowali posiadane wyposażenie służące do pełnienia służb na obszarach, na których w sezonie letnim wypoczywa najwięcej osób. Na pytanie dotyczące liczby oraz lokalizacji kąpielisk na terenie Olsztyna odpowiedział Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Olsztyn Paweł Micek. Oświadczył on, że w najbliższym czasie planowane jest spotkanie z przedstawicielami WOPR-u i OSiR-u, na którym ustalone zostaną kwestie dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa na kąpieliskach oraz metody współpracy z Policją.

Kolejny panel tematyczny dotyczył wykroczeń popełnianych w sezonie letnim na terenie olsztyńskiej starówki oraz terenach leśnych. Inspektor Straży Leśnej RDLP zwrócił uwagę na naruszenia przepisów związanych m.in. z wjazdem do lasu, zaśmiecanie terenów leśnych, kradzież drewna oraz kłusownictwo. W odpowiedzi na poruszone kwestie już wkrótce rozdyslokowane zostaną wspólne patrole Policji ze Strażą Miejską i Strażą Leśną.

Przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zgodnie wskazali, że istotnym elementem mającym realny wpływ na bezpieczeństwo w naszym regionie jest głos mieszkańców. To właśnie oni korzystając m.in. z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa czy bezpośrednio kontaktując się z przedstawicielami konkretnych służb, informują o zagrożeniach w ich okolicy. Owocem informacji napływających z zewnątrz jest choćby docieranie do kolejnych miejsc, gdzie nieprzestrzegane jest prawo po to, aby zapobiec w przyszłości niepożądanym zachowaniom.

Razem możemy więcej! Pod tym prostym hasłem kryje się esencja współpracy służb w zwalczaniu wykroczeń i zachowań kryminogennych. W tym celu istotnym elementem jest jak najszybszy przepływ informacji, dlatego pod koniec 2020 roku przedstawiciele różnych służb pełnią wspólnie służbę w Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa.

(rp)

Powrót na górę strony