Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie majowego weekendu

W ubiegły majowy weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 3 wypadków drogowych, w których rannych zostały 3 osoby. Policjanci byli wzywani także do 41 kolizji drogowych. Funkcjonariusze zatrzymali również 6 nietrzeźwych kierujących. Nie obyło się również bez nieodpowiedzialnych osób, które wsiedły za kierownicę auta, mino braku uprawnień. W ubiegły weekend policjanci dbali również o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad jeziorami. Na szczęście nie odnotowaliśmy żadnych poważnych zdarzeń na terenach wodnych i przywodnych.

W piątek (29.04.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że kierowca taksówki ujął nietrzeźwego kierującego, który doprowadził do zdarzenia drogowego. Do kolizji doszło w rejonie skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej i Królowej Jadwigi w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 43-leni kierujący fordem wykonując manewr skrętu w prawo uderzył w taksówkę – osobową toyotę. Pokrzywdzony zaraz po podejściu do kierującego fordem wyczuł od niego silny zapach alkoholu. Mężczyzna był kompletnie pijany – miał problemy z utrzymaniem równowagi a jego mowa była bełkotliwa. Kierujący toyotą mając podejrzenie, że sprawca kolizji jest nietrzeźwy natychmiast zadzwonił na numer alarmowy, a po chwili przekazał mężczyznę interweniującym policjantom. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie 43-latka obecność blisko 2,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

W sobotę rano (30.04.2022r.) doszło do kolejnego zdarzenia drogowego z udziałem nietrzeźwego kierującego, tym razem na DK 16 w pobliżu m. Rapaty. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni kierujący osobowym oplem z nieznanych przyczyn na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka pojazdem ciężarowym. W wyniku zdarzenia doszło również do uszkodzenia kolejnego auta – osobowej hondy. Do szpitala z obrażenia trafił 50-letni kierujący oplem. Badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad jeden promil alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

  • Zdjęcie przedstawia ciężarówkę uczestniczącą z zdarzeniu drogowym na DK 16.
  • Zdjęcie przedstawia służby pracujące na miejscu zdarzenia na DK 16.

Tego samego dnia (30.04.2022r.) policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego do którego doszło na trasie Łęguty-Worliny. Jego prawdopodobną przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez 35-letniego kierującego renault, który skręcając w lewo uderzył w 48-latka jadącego motocyklem. W wyniku zdarzenia kierujący jednośladem z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierowcy biorący udział w zdarzeniu byli trzeźwi. Funkcjonariusze zatrzymali 35-latkowi prawo jazdy. Trwa wyjaśnianie wszelkich przyczyn i okoliczności tego wypadku drogowego.

  • Zdjęcie przedstawia pojazd uczestniczący w zdarzeniu drogowym.
  • Zdjęcie przedstawia motocykl uczestniczący w zdarzeniu drogowym. A obok karetka pogotowia.

W niedzielę (01.05.2022r.) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na jednej z ulic w Barczewie zatrzymali do kontroli osobową skodę. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że 35-latek w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego wyaganych uprawnień. Funkcjonariusze z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Zgodnie z aktualnymi przepisami kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień stanowi wykroczenie, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów.

W poniedziałek (02.05.2022r.) policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego w miejscowości Unieszewo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący osobowym mercedesem na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i uderzył w przydomowe ogrodzenie. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie 45-latka blisko 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna stracił już prawo jazdy.

We wtorek (03.05.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że świadkowie w pobliżu jednego ze sklepów w gminie Dywity uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwej kierującej. Na miejsce został wysłany policyjny patrol, który ustalił szczegóły zdarzenia. Z relacji zgłaszających wynikało, że zauważyli na parkingu kompletnie pijaną kobietę, która wsiadła za kierownicę auta i próbowała odjechać. Świadkowie zareagowali natychmiast i uniemożliwili jej dalszą jazdę oraz zadzwonili na numer alarmowy. Po chwili na miejscu pojawił się policyjny patrol, któremu została przekazana kobieta. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 44-latki 4 promile alkoholu. W pojeździe znajdował się również 41-letni pasażer. W trakcie czynności przyznał on policjantom, że pod nieobecność 44-latki przeparkował pojazd. Badanie alkomatem wykazało, że w jego żyłach krążyło ponad 3,5 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że oboje nie mają uprawnień do kierowania pojazdami.
 
44-latka oraz 41, 43, 45 i 50-latek odpowiedzą przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Kodeks karny w tym przypadku przewiduję karę do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna. 43 i 50-latek nie unikną odpowiedzialności za spowodowanie zdarzeń drogowych. Z kolei 44-latka i 41-latek będą się tłumaczyć przed wymiarem sprawiedliwości za kierowanie autem bez uprawnień.

(aj)

 

Powrót na górę strony