Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie klikaj podejrzanych linków, nie podawaj swoich danych – uważaj na oszustów!

Sprzedając rzeczy przez internet trzeba uważać, żeby nie paść ofiarą oszusta. Fałszywy kupujący może przesłać link do płatności, w którym podając swoje dane, narażasz się na utratę oszczędności. Apelujemy o zachowanie czujności podczas transakcji internetowych.

W środę (04.05.2022) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji zgłaszającego wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż tokarkę. Po chwili z pokrzywdzonym za pomocą komunikatora społecznościowego skontaktował się potencjalny kupiec. Oszust w trakcie konwersacji zaproponował, że zajmie się wszelkimi formalnościami, w tym organizacją przesyłki kurierskiej. Sprzedający przystał na zaproponowane warunki, ponieważ wiedział, że transport maszyny jest kłopotliwy i wszedł w wysłany link. Pokrzywdzony na fałszywej stronie internetowej podał swój login i hasło do bankowości, a następnie kody do autoryzacji transakcji. W ten sposób oszust zyskał dostęp do rachunku bankowego pokrzywdzonego. Po chwili mieszkaniec Olsztyna zorientował się, że padł ofiarą przestępcy, gdy z jego konta zniknęło ponad 6 tysięcy złotych.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

(aj)

Powrót na górę strony