Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorka uwierzyła w legendę oszustów – straciła swoje oszczędności

Oszuści w swoim działaniu często na swoje ofiary wybierają osoby, którym najtrudniej jest się przed nimi samodzielnie obronić. Żerują także na nadmiernej ufności i dobrym sercu seniorów. Przekonała się o tym 77-letnia mieszkanka Olsztyna, która myśląc, że pomaga swojej rodzinie, przekazała przestępcom 23 tysiące złotych.

W poniedziałek (09.05.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o oszustwie metodą na wnuczka. Z relacji 77-latki wynikało, że po południu odebrała telefon od kobiety podającej się za jej wnuczkę. Oszustka twierdziła, że syn pokrzywdzonej potrącił nastolatkę na przejściu dla pieszych, która zmarła w szpitalu. Po chwili 77-latka miała otrzymać informację, że jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności przez jej członka rodziny, jest wpłacenie kaucji w kwocie 100 tysięcy złotych.

Seniorka uwierzyła w legendę oszustów i przekazała im, że posiada jedynie 23 tysiące złotych. Kobieta ostatecznie wyrzuciła przez okno spakowane w torbę oszczędności. Gdy seniorka zorientowała się, że padła ofiarą przestępców, zgłosiła się do olsztyńskiej jednostki policji.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.
 
(aj/kh)

 

Powrót na górę strony