Aktualności

Uważaj przy sprzedaży w internecie

W dalszym ciągu przypominany o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas transakcji internetowych. Niestety, nasze apele nie trafią do wszystkich. Wczoraj mieszkanka Olsztyna straciła blisko 3 tysiące złotych. Kobieta sądząc, że koresponduje z potencjalny kupującym przekazała swoje wrażliwe dane.

We wtorek (10.05.2022) funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymali zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na portalu sprzedażowym wystawiła ogłoszenie dotyczące sprzedaży butów. Po chwili z kobietą skontaktowała się potencjalna kupująca, która zaproponowała, że zajmie się przesyłką. Oszustka przesłała mieszkance Olsztyna link do strony internetowej łudząco przypominającą witrynę firmy kurierskiej. Po podaniu swoich danych osobowym kobieta została przekierowana na kolejną podrobioną stronę, tym razem do bankowości internetowej, gdzie pokrzywdzona podała kody autoryzacyjne. W ten sposób oszustka zyskał dostęp do konta kobiety z której zniknęło blisko 3 tys. zł.


Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!
Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.


Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.
Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html
(aj)

 

Powrót na górę strony