Policyjna profilaktyka dla seniorów
#POMAGAMYiCHRONIMY - to znane hasło, które przyświeca polskiej Policji, i które ma niezwykłe zastosowanie także do seniorów. Społecznym obowiązkiem nie tylko polskiej Policji, ale i każdego z nas jest opieka nad osobami, które jeszcze niedawno troszczyły się o nasze bezpieczeństwo, dziś nadszedł czas, abyśmy to my zadbali o nich. Aby senior mógł czuć się bezpiecznie, musi wiedzieć, na jakie zagrożenia może być narażony oraz znać metody, w jaki sposób można się przed nimi uchronić.
Profilaktycy z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w ubiegłym tygodniu spotkali się w Laurentiusie z uczestnikami Dziennego Domu Senior +.
Celem Fundacji Laurentius jest:
- niesienie pomocy medycznej i opiekuńczej ludziom chorym, starym, wymagającym stałej opieki medycznej czy rehabilitacyjnej, polegającej na pielęgnowaniu tych osób za pośrednictwem wykwalifikowanego personelu w placówkach Fundacji
- tworzenie systemów, które usprawnią życie ludziom starszym i niepełnosprawny
- wykształcenie fachowej kadry opiekuńczej.
Podczas spotkania z seniorami, policyjni profilaktycy przestrzegli uczestników spotkania przed oszustami oraz omówili metody jak się przed nimi ustrzec. Seniorzy, którzy licznie przybyli (niemal 40 os.), powtórzyli sobie zasady ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu pieszych, rowerowego i pojazdów. Policjanci podkreślali, że bez względu na wiek każdy z nas jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, na którym spoczywają nie tylko prawa, ale również obowiązki wynikające z przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ponadto poruszony został temat widoczności osób pieszych na drodze, bez względu, jak i czym się po niej poruszamy. Zespół ds. Profilaktyki Społecznej podarował każdemu uczestnikowi spotkania opaskę odblaskową, zachęcając seniorów do ich noszenia.
Ponadto seniorzy dowiedzieli się jak najskuteczniej bronić się przed napaścią i w jaki sposób wzywać pomoc. Uczestnicy spotkania chętnie włączali się w dyskusję, zadawali pytania i opowiadali historie dotyczące ich lub ich znajomych oscylujące wokół poruszanej tematyki.
W trakcie spotkania podkreślano walor znaczenia zasady „ograniczonego zaufania” w stosunku do obcych osób, a także innych uczestników ruchu drogowego. Osoby starsze wyczulono na najnowsze techniki i metody stosowane przez oszustów. Przypominano, iż „policyjne numery telefonu” w całym kraju zaczynają się od cyfr 47, zaś numer alarmowy-potrzebny w nagłych wypadkach to 112.
Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami dla prelegentek z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej KMP w Olsztynie, tj. naszych policyjnych profilaktyczek, które już zostały zaproszone na kolejne spotkanie mające odbyć się w okresie jesiennym.
dm/rp