Aktualności

Podsumowanie cyklu festynów profilaktycznych pn. „Bezpieczne wakacje w powiecie olsztyńskim”

Data publikacji 24.06.2022

Zakończył się cykl spotkań profilaktycznych pn. „Bezpieczne wakacje w powiecie olsztyńskim”. W wydarzeniach wzięło udział ponad 1800 dzieci ze szkół podstawowych z naszego powiatu. Ich celem było przekazanie najmłodszym wiedzy i umiejętności w zakresie unikania zachowań ryzykownych i sprawnego informowania służb o zagrożeniach. Działania profilaktyczne zorganizowano w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się – ze wszystkich sił – tego, czego pragnie - Paulo Coelho „Piąta góra”

Od 10 do 15 czerwca 2022 r. zrealizowany został cykl festynów profilaktyczno-edukacyjnych w czterech gminach powiatu olsztyńskiego tj.

  • Rukławki k. Biskupca (plaża Słoneczny Brzeg) – 10 czerwca 2022 r.

  • Olsztynek (plaża miejska)_ – 13 czerwca 2022 r.

  • Zalesie k. Barczewa (plaża) – 14 czerwca 2022 r.

  • Swobodna k. Dobrego Miasta (plaża) – 15 czerwca 2022 r.

Pomysłodawcami i organizatorami festynów realizowanych pn. „Bezpieczne wakacje w powiecie olsztyńskim” są: Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Olsztynie oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Do organizacji i uczestnictwa aktywnie włączyli się również: Nadleśnictwa: Olsztyn, Olsztynek, Wipsowo, Wichrowo, Kudypy i Nowe Ramuki; Ochotnicze Straże Pożarne, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, Przychodnia w Olsztynku oraz Szpitale Powiatowe: w Biskupcu i Dobrym Mieście.

Wydarzenia te miały przede wszystkim charakter prewencyjny, profilaktyczny i edukacyjny, ale także były czasem aktywnej zabawy i uśmiechu na świeżym powietrzu. W całym cyklu wydarzeń uczestniczyli: dzieci i młodzież wraz ze swoimi opiekunami i nauczycielami szkół z powiatu olsztyńskiego, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz zaproszeni goście. Ponadto w festynach udział wzięli również najmłodsi uchodźcy z Ukrainy, którzy kontynuują naukę w polskich szkołach oraz dzieci i młodzież z Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach. Łącznie w przedsięwzięciu tym udział wzięło około 1830 osób.

Festyny obfitowały w wiele atrakcji. Uczestnicy byli świadkami m.in. inscenizacji akcji ratunkowej „na wodzie” przeprowadzonej przez „policyjnych wodniaków” oraz mieli okazję przypomnieć sobie procedurę wzywania pomocy na nr alarmowy 112. Swój pokaz przygotowali również strażacy, którzy wykorzystali nurka oraz zaprezentowali specjalistyczny, nowoczesny sprzęt do poszukiwań podwodnych. Podczas każdego festynu dzieci i młodzież wraz z nauczycielami i innymi opiekunami mogli zobaczyć pokaz tresury policyjnego psa służbowego, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Przedstawiciele lokalnych nadleśnictw oraz Lasów Państwowych opowiadali jak bezpiecznie i odpowiedzialnie należy zachowywać się w lesie, zwłaszcza w lato, gdy temperatury są wysokie; przygotowano też szereg ciekawostek o funkcjonowaniu lasu. Z kolei reprezentanci Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie opowiadali m.in. o tym jak ważnym źródłem życia jest woda, jak dbać o to abyśmy nie musieli bać się o jej brak i jak umiejętnie korzystać ze zbiorników wodnych. Wszystkie pokazy, zajęcia, pogadanki i akcje miały na celu uzmysłowienie uczestnikom potencjalnych zagrożeń występujących na terenach przywodnych, w wodzie (w ramach realizacji kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”), lasach czy parkach. Prócz sfery edukacyjnej był też beztroski czas na rywalizację fair play w przeciąganiu liny oraz szansa udziału w licznych konkurach, zagadkach, łamigłówkach itp. z nagrodami. Ponadto zaprezentowane zostały wozy policyjne, strażackie oraz ambulans. Wielokrotnie powtarzano zasady, którymi należy kierować się aby wakacje były bezpieczne i pełne miłych wspomnień.

O odpowiednie nawodnienie, w postaci soczków owocowych oraz słodkie bułeczki zadbało Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie na rzecz Bezpieczeństwa w osobie dyrektora p. Jarosława Tokarczyka.

Szczególne podziękowania kierujemy do: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Nadleśnictw: Olsztyn, Olsztynek, Wipsowo, Wichrowo, Kudypy i Nowe Ramuki oraz Zakładów Tymbark - Oddział Olsztynek.

(dm)

Powrót na górę strony