Aktualności

Bezpieczny pierwszy weekend wakacji

Początek wakacji to dla wielu osób doskonała okazja do wyjazdów i urlopów. W atmosferze zabaw i imprez nie możemy zapominać o zdrowym rozsądku. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących czy osób wypoczywających nad wodą. Musimy jednak pamiętać, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach odpowiedzialnego wypoczynku.

Ładna pogoda, początek wakacji i wolnego czasu – to wszystko sprzyja letnim wyjazdom. Na drogach widoczny jest wzmożony ruch pojazdów, szczególnie w kierunku  miejscowości turystycznych. Wielu osób chce właśnie odpocząć nad jeziorami, których nie brakuje w Olsztynie i powiecie olsztyńskim.  Początek wakacji, jest to również czas intensywnej pracy policjantów, którzy dbają o bezpieczeństwo podróżnych czy osób wypoczywających nad wodą.

Policjanci w trakcie przeprowadzanych kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Policjanci swoją uwagę skupią m.in. na przekraczaniu dozwolonej prędkości przez kierujących. Podczas kontroli sprawdzony zostanie również sposób przewożenia pasażerów, czy korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w specjalnie do tego przygotowanych fotelikach. Pamiętajmy także o odpowiednim przewożeniu naszych zwierząt w aucie. Policjanci będą reagować na łamanie przepisów ruchu drogowego nie tylko przez kierujących, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego – osoby piesze czy rowerzystów.

Policjanci przypominają, że niebezpieczne dla zdrowia jest przebywanie w nagrzanym samochodzie, a pozostawienie w nim dzieci oraz zwierząt prowadzi do pewnej tragedii. Widząc taką sytuację reagujmy i natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 112.

Wyjeżdżając w trasę pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu naszego mieszkania. Przed podróżą zamknijmy wszystkie okna i drzwi. Kiedy wyjeżdżamy na dłużej poprośmy naszego sąsiada o nadzór nad naszym domem. A w sytuacji, gdy zauważy coś niepokojącego, niech natychmiast nas powiadomi. Korzystając z mediów społecznościowych, nie zamieszczajmy tam informacji o naszym wyjeździe czy o wartościowych rzeczach pozostawionych w mieszkaniu.

Jak co roku policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo osób przebywającymi nad jeziorami w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. Zarówno tych wypoczywających na plaży jak również korzystających ze sprzętów wodnych.
    
Przypominamy, że tak jak kierowców na drogach, tak i żeglarzy na wodzie obowiązują przepisy i zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Policjanci w trakcie przeprowadzanych kontroli sprawdzają wymagane uprawnienia do korzystania z jednostek pływających oraz obowiązkowe wyposażenie. Policjanci zwracają szczególną uwagę na stan trzeźwości osób wsiadających za stery jednostek pływających.

Osoby, które wykorzystując uroki jezior zdecydują się na spędzanie czasu nad wodą, muszą pamiętać tym, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy o podstawowych zadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

    • Miejsce do bezpiecznej kąpieli jest tam, gdzie są odpowiednie oznaczenia i gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik.
    • Regulamin kąpieliska, to lektura, którą obowiązkowo musisz przeczytać od deski do deski.
    • Bezwzględnie należy przestrzegać uwag i wskazówek ratownika.
    • Zanim wybierzesz się na plaże, dokładnie sprawdź prognozę pogody – nie pływajmy w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.
    • Pamiętaj, aby przed wejściem do wody dokładnie schłodzić swoje ciało – unikniesz w ten sposób szoku termicznego.
    • Nigdy nie skaczmy do „nieznanej” wody – grozi to poważnym urazem a nawet śmiercią.
    • Dmuchany materac czy koło ratunkowe nie służy do wypływania na głęboką wodę.
    • Alkohol nie idzie w parze z bezpieczeństwem – pod żadnym pozorem nie wchodź do wody po wcześniej wypitym alkoholu – nigdy nie wiadomo, jak na kontakt z wodą zareaguje nasz organizm.
    • Woda, to nie miejsce na popisy – nie przeceniajmy swoich umiejętności.
    • Dzieci w wodzie zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej.
    • Korzystając ze sprzętu pływającego pamiętajmy o założeniu kapoka.
    • Zadbaj o bezpieczeństwo nie tylko w wodzie, ale i na plaży!
Wybierając się na plażę, pamiętajmy, aby zadbać również o nasze mienie, które często pozostawiamy bez nadzoru. „Okazja czyni złodzieja” – dlatego bądźmy czujni i nie dajmy się okraść.
Przestrzegając tych podstawowych zasad sprawimy, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i udany. Bezpieczna kąpiel w głównej mierze zależy od nas samych!

 

Powrót na górę strony