Aktualności

Drogowe podsumowanie weekendu

Data publikacji 04.07.2022

Apelujemy, przestrzegamy i uprzedzamy o odpowiedzialności karnej, następnie kontrolujemy, sprawdzamy i wyciągamy konsekwencje. Niestety, wciąż nie brakuje bezmyślnych i nieodpowiedzialnych kierowców, którzy za kierownice aut wsiadają pod wpływem alkoholu czy bez uprawnień. Sprawcy przestępstw drogowych nie mogą liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy. Każdego dnia policjanci wyjeżdżają do służby i dbają o to, aby na naszych drogach było bezpiecznie.

W piątek (01.07.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał nietypowe zgłoszenie, z którego wynikało, że świadek ujął nietrzeźwego kierującego traktorkiem ogrodowym. Na miejsce został wysłany policyjny patrol, który ustalił szczegóły zdarzenia. Z relacji zgłaszającego wynikało, że na ul. Piotrowskiego zauważył mężczyznę, który jechał kosiarką całą szerokością jezdni od prawej do lewej strony. Świadek po podejściu do kierującego wyczuł od niego silny zapach alkoholu, dlatego zabrał kluczyki od traktorka i powiadomił służby. Mężczyzna po chwili oddalił się z miejsca zdarzenia – jak się okazało później – poszedł do pobliskiego sklepu kupić alkohol. Interweniujący policjanci dotarli do kierowcy pojazdu mechanicznego, którym okazał się 38-letni mieszkaniec Olsztyna. Mężczyzna był kompletnie pijany, miał problemy z utrzymaniem równowagi, a jego mowa była bełkotliwa. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w jego organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. 38-latek w logiczny sposób nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania.

Policjanci podjęli decyzję o odholowaniu kosiarki na policyjny parking, a z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Mężczyzna będzie odpowiadał za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna.

Tego samego dnia (01.07.2022r.) policjanci z olsztyńskiej drogówki w miejscowości Ruszajny w gminie Barczewo zatrzymali kierującego audi, który jechał z prędkością 102 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. 35-latek w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym stracił już prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych.

W sobotę (02.07.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ul. Płoskiego w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 42-letni kierujący osobową hondą wykonując manewr skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa i uderzył w daihatsu. Jedna osoba została przewieziona do szpitala na badania. Zdarzenie ostatecznie zakwalifikowano jako kolizję drogową. Jej sprawca został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych i 6 punktami karnymi.

Tego samego dnia (02.07.2022r.) policjanci z drogówki w m. Podleśna zatrzymali do kontroli pojazd marki BMW. Jej powodem było przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez 37-letniego kierującego w obszarze zabudowanym o 53 km/h. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy oraz nałożyli na niego mandat w kwocie 1500 złotych.

Kilkanaście minut później (02.07.2022r.) policjanci pełniący służbę na terenie Komisariatu Policji w Dobrym Mieście zatrzymali kolejnego kierującego, który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego. Tym razem w m. Knopin zatrzymali do kontroli osobowe audi, którego kierowca jechał z prędkością 120 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. 32-latek stracił już prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h. Ponadto mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 2500 złotych. Na jego konto wpłynie także 10 punktów karnych. 

Kilka godzin później (02.07.2022r.) funkcjonariusze zatrzymali kolejnego pirata drogowego. Tym razem kierującego mitsubishi, których na ul. Spółdzielczej przekroczył dopuszczalną prędkość o 30 km/h. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że 46-latek nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę auta, gdyż nie ma do tego uprawnień.

Funkcjonariusze z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Zgodnie z aktualnymi przepisami kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów.

W niedzielę (02.07.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK 16 na wysokości m. Naglady. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 82-letni kierujący osobowym oplem wykonując manewr zawracania doprowadził do zderzenia z osobowym renault. Jedna osoba trafiła do szpitala. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierowcy byli trzeźwi. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy sprawcy zdarzenia drogowego. Ostatecznie sprawa znajdzie swój finał w sądzie, który zdecyduje o dalszych konsekwencjach.

(aj)

 

Powrót na górę strony