Aktualności

Oszustwo na „maklera giełdowego”

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. W tym przypadku przestępca podszył się pod maklera giełdowego i oferując szybkie pomnożenie pieniędzy, zyskał dostęp do konta pokrzywdzonej. Seniorka straciła ponad 16 tysięcy złotych.

W czwartek (14.07.2022r.) do olsztyńskich policjantów zgłosiła się 75-latka, która poinformowała, że padła ofiarą oszustów. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że zadzwonił do niej mężczyzna podający się za maklera giełdowego. Oszust zaoferował seniorce szybki zysk poprzez inwestycje w obligacje spółki skarbu państwa. Kobieta najpierw musiała wpłacić na podane konto 850 złotych, a następnie podać rzekomemu maklerowi numer karty płatniczej oraz kod CVV. Ponadto oszust polecił 75-latce podanie kodów autoryzacyjnych za pomocą smsów, po czym zakończył rozmowę. Okazało się, że przestępca w ten sposób zyskał dostęp do konta seniorki – zwiększył limit wypłat oraz zaciągnął pożyczki gotówkowe. Łączna wartość strat to ponad 16 tysięcy złotych.

Pamiętajmy!

Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed jej podjęciem dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności.

(aj/kh)

Powrót na górę strony