Aktualności

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

Każdy mieszkaniec Olsztyna i powiatu olsztyńskiego ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu poprzez korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tylko w 2022 roku otrzymaliśmy łącznie ponad 2500 zgłoszeń o zagrożeniach, które dokładnie przeanalizowaliśmy. Dziękujemy za zaangażowanie! Wasze poczucie bezpieczeństwa jest dla nas najważniejsze!

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, które zostało uruchomione we wszystkich województwach i pozwala mieszkańcom na wskazanie bez wychodzenia z domu miejsc, w których zagrożone jest bezpieczeństwo lub porządek publiczny. KMZB umożliwia obywatelom jeszcze łatwiejszy kontakt z funkcjonariuszami i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Tylko od stycznia do końca czerwca 2022 roku funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymali łącznie ponad 2500 zgłoszeń przez aplikację KMZB. Najczęściej wskazywane zagrożenia na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego dotyczyły picia alkoholu w miejscu zabronionym, przekroczenia dozwolonej prędkości czy nieprawidłowego parkowania.

Jak zgłosić zagrożenie?

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Na wspomnianej mapie, zaznacza się określony obszar i wskazuje, jakie zagrożenie na nim występuje. Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używania lub sprzedawania środków odurzających czy przekraczania dozwolonej prędkości. Każda informacja przekazywana jest do funkcjonariuszy, którzy sprawdzają zasadność zgłoszeń. Dzięki bieżącej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone lub czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji. Jednocześnie przypominamy, że z mapy należy korzystać w sposób rozsądny. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Przypominamy także, że zgłoszenia w ramach KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

 

Powrót na górę strony