Aktualności

Akt oskarżenia za szereg przestępstw przeciwko mieniu

Data publikacji 26.07.2022

Intensywna praca policjantów z Dywit doprowadziła do ustalenia i zatrzymania sprawców szeregu przestępstw przeciwko mieniu. Łupem braci w wieku 16 i 18 lat padły materiały budowlane, narzędzia czy części samochodowe. Młodzi mężczyźni odpowiedzialni są również za kradzieże paliwa z zaparkowanych aut na terenie gminy Dywity i Olsztyna. Policjanci ustalili również, że w niektórych przypadkach sprawcom pomagali znajomi w wieku 18 i 17 lat, którzy usłyszeli już zarzuty. Prowadzone dochodzenie zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do olsztyńskiego sądu.

Na początku 2022 roku do funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Dywitach zaczęły wpływać informacje o kradzieżach sprzętów z placów budowy oraz paliwa z zaparkowanych aut. Policjanci pracujący nad sprawą wykonali szereg czynności, analizowali każdy trop, dzięki czemu wytypowali sprawców przestępstw. Okazali się nimi dwaj bracia w wieku 16 i 18-lat, którzy zostali zatrzymani w pobliżu jednego z placów budowy domu w gminie Dywity. W pojeździe, którym się poruszali zostały znalezione drewniane palety, które jak się później okazało, pochodziły z kradzieży.

Z ustaleń śledczych wynika, że młodzi mężczyźni za swój cel obrali place budów i pozostawione tam materiały budowlane, narzędzia oraz części samochodowe, w tym katalizatory o łącznej wartości ponad 32 tysięcy złotych. Na miejsce przestępstw przyjeżdżali autami, które zabierali w nocy bez wiedzy rodziców. W celu ukrycia swojego przestępczego procederu kradli paliwo z zaparkowanych samochodów. Wybierali pojazdy pozostawione w nieoświetlanych miejscach, często w pobliżu zalesionego terenu. Ponadto młodzi mężczyźni w ogóle nie powinni znaleźć się za kierownicą aut, gdyż nie mają do tego wymaganych uprawnień. Następnie skradzione paliwo przelewali do baków aut, którymi się poruszali, aby nie wzbudzić podejrzeń rodziców. Policjanci ustalili, że młodzi mężczyźni dokonali kradzieży paliwa z kilku aut na terenie Olsztyna i gminy Dywity o łącznej wartości blisko 2500 złotych.
W trakcie czynności wyszło również na jaw, że 16 i 18-latkowi w niektórych przypadkach pomagali znajomi.

Ostatecznie na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego 18-latek usłyszał łącznie 18 zarzutów dotyczących kradzieży i kradzieży z włamaniem. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Jego młodszy brat będzie się tłumaczył przed sądem rodzinnym i nieletnich. Bracia nie unikną również odpowiedzialności za kierowanie pojazdem bez uprawnień. Kolejny 18-latek usłyszał zarzut kradzieży, a 17-latek usiłowania kradzieży z włamaniem. Policjanci w trakcie czynności odzyskali część skradzionych przedmiotów. W tej sprawie do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia.

W związku z otrzymanymi sygnałami dotyczącymi kradzieży paliwa z zaparkowanych aut czy katalizatorów przypominamy o właściwym zabezpieczeniu naszego mienia:

  • Jeśli nie dysponujemy garażem, czy zamykanym terenem, starajmy się parkować swój  pojazd w miejscu dobrze oświetlonym zwłaszcza w porze nocnej i objętym zasięgiem kamer monitoringu miejskiego.

 

  • Nie musimy sami reagować – wystarczy, że zadzwonimy na numer alarmowy 112 i zasygnalizujemy nietypową sytuację, aby najbliższy patrol zjawił się w okolicy.
  • W przypadku kradzieży katalizatorów, z pewnością sygnałem do nabrania podejrzeń będzie osoba leżąca pod autem, spod którego rozlegają się odgłosy cięcia.
  • Warto również każdego dnia sprawdzać stan naszego pojazdu, ponieważ zdarzają się przypadki, że otrzymujemy zgłoszenie po kilku dniach od kradzieży, co znaczenie utrudnia proces wykrywczy.

(aj/kh)

 

Powrót na górę strony