Aktualności

Zachowajmy szczególną ostrożność na drodze!

Cieplejsze dni oraz sprzyjająca aura do wyjazdów na urlopy, skłania nas do wsiadania za kierownice. Miniony weekend pokazuje nam jak ważne jest to, abyśmy uważali na drodze, starali się przewidywać czyjś ruch, nieustannie być przygotowanym na odpowiednio szybką reakcję.

W sobotę (06.08.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK 53 w pobliżu m. Trękusek. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący pojazdem marki Toyota Yaris na łuku drogi stracił panowanie nad autem i zjechał na pobocze. Ostatecznie doszło do dachowania auta w przydrożnym rowie. Kierującym okazał się 27-latek, który w swoim organizmie miał prawie 1 promil alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy oraz za spowodowanie kolizji nałożyli mandat karny. Mężczyzna odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Kolejno na jednej z olsztyńskich ulic policjanci zatrzymali kierującego pojazdem marki VW, który przekroczył dwukrotność dopuszczalnej prędkości na danym odcinku drogi. Funkcjonariusze nałożyli mandat karny w kwocie 1500 zł i 10 punktów karnych. Teraz 59-latek musi się pożegnać ze swoim prawem jazdy na czas 3 miesięcy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.

W niedzielę (07.08.2022r.) policjanci zatrzymali kierowcę osobowego hyundaia z uwagi na przekroczenie dozwolonej prędkości o 34 km/h. W trakcie kontroli okazało się, że to nie jest jego jedyne przewinienie. 29-latek miał dwukrotnie zatrzymany dokument prawa jazdy z tego samego powodu, przekraczając prędkość więcej niż 50km/h na obszarze zabudowanym. Kierujący tłumaczył się, że z początkiem sierpnia skończył, mu się okres zatrzymania prawa jazdy, jednak nie wiedział, że aby otrzymać dokument ponownie, musi się po niego zgłosić. Mężczyzna za wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 800 złotych. Na jego konto wpłynie także 6 punktów karnych. 29-latek nie uniknie również odpowiedzialności za kierowanie pojazdem bez uprawnień.

Tego samego dnia (07.08.2022r.) wieczorem oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olszynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na jednej z olsztyńskich ulic. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że kierująca pojazdem marki Ford Focus nie zachowując należytej ostrożności, najechała na słupek, a następnie uszkodziła dwa zaparkowane pojazdy. Policjanci szybko dotarli do kierującej 13-latki, która oddaliła się z miejsca zdarzenia. To, w jaki sposób kluczyki znalazły się w rękach dziewczynki, będzie przedmiotem wyjaśnień Sądu Rodzinnego dla Nieletnich w Olsztynie. 13-latka odpowie przed sądem za kierowanie autem bez uprawnień, a także za spowodowanie trzech kolizji. Przypominamy, że kierowanie pojazdem bez uprawnień jest to wykroczenie, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna, nie mniejsza niż 1 500 zł, a także zakaz prowadzenia pojazdu. Wykroczeniem jest również udostępnienie pojazdu osobie nieposiadającej uprawnień do kierowania, podlega karze grzywny.

O godzinie 16:00 na drodze serwisowej S7 doszło do zdarzenia drogowego, w którym kierujący samochodem osobowym VW z nieustalonych przyczyn zjechała na pobocze, a następnie wjechał do rowu, uderzając w przepust i wywracając swój pojazd. Dodatkowo 30-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Od mężczyzny pobrano krew na badanie zawartości alkoholu w organizmie, jeżeli badanie się potwierdzi, to za swoje przewinienia będzie tłumaczył się przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna.

(aj/kh)

Powrót na górę strony